„Сътрудничество и обмен в областта на образованието: Китай (Нинбо) – Централна и Източна Европа“

От 17 до 23 май на посещение в китайския град Нинбо (пров. Джъдзян) бяха деканът на Факултета за класически и нови филологии в СУ „Св. Климент Охридски“ – проф. Мадлен Данова и българският директор на Институт Конфуций към СУ – Аксиния Колева.

Поканата за участие в Осмата конференция „Сътрудничество и обмен в областта на образованието: Китай (Нинбо) – Централна и Източна Европа“ дойде от Департамента по образование на пров. Джъдзян и муниципалитета на гр. Нинбо. Сътрудничеството в областта на образованието между Нинбо и страните от ЦИЕ се развива ускорено през последните 9 години. Изградени са платформи като: Център за изследване на сътрудничеството в областта на иновациите между Китай и ЦИЕ; Център за чешки език и култура, Образователен и изследователски център Словакия – Китай и др., които поддържат многопосочно, многостепенно и широкообхватно сътрудничество в областта на образованието между Китай и страните от ЦИЕ.

По време на престоя си в Нинбо, българските представители се срещнаха и с ръководството на Джъдзянския колеж „Уан Ли“. Целта е насърчаване на сътрудничеството между двете висши училища и провеждане на Лятно училище за китайски студенти в СУ през това лято. На 18 май в голямата зала на Джъдзянския колеж „Уан Ли“ гостите от България имаха среща с ръководството в лицето на директора на академичния съвет на колежа г-жа Циен Гуоин, зам. ректора Сю Лицин, декана на факултета за чужди езици Мо Лили и др. Професор Данова представи структурата и дейността на СУ и бяха разгледани възможностите за бъдещо сътрудничество. По-късно, гостите се срещнаха със студенти от колежа, където проф. Данова представи възможностите за обучение в СУ, а Аксиния Колева представи пред аудиторията историята и дейността на Институт Конфуций – София.

1

Снимка 1: Българската делегация на посещение в колежа „Уан Ли“, пров. Джъдзян

2

Снимка 2: Кампуса на колежа „Уан Ли“

3

Снимка 3: Церемония по откриване на „конференцията „Сътрудничество и обмен в областта на образованието: Китай (Нинбо) – Централна и Източна Европа“

4

Снимка 4: Среща с български представители в залата на конференцията

5

Снимка 5: Чаена церемония с проф. Захариев в Музея на чая в гр. Ханджоу