Учители от Институт Конфуций – София взеха участие в семинар по инициативата „Един пояс, един път“ в Пекин

Между 08.08.2024 г. и 21.08. 2024 г. в Пекин и Циндао се проведе обучителен семинар за местни учители по китайски език. Домакини бяха Министерството на търговията на КНР и Международния институт по китайски език в Пекин (МИКЕП). В семинара се включиха представители от 7 държави, участващи в инициативата „Един пояс, един път“ - България, Монголия, Египет, Афганистан, Етиопия, Бурунди и Сиера Леоне. Българската група включваше четирима представители на Институт Конфуций - София – Христина Думбанова от Югозападния университет в Благоевград, Мария Шаламандова от 18 СУ „Уилям Гладстон“- София, Десислава Бончева-Въчева от СУ „Максим Горки“ – Стара Загора и Мая Костадинова – секретар по културните въпроси в Институт Конфуций – София.
Обучението на учителите премина на два етапа – академично обучение (лекции) и учебни посещения. В академичната програма бяха включени темите:
1. „Националните условия в Китай“ с лектор проф. Цю Бо от Китайския университет по международни отношения – Пекин.
2. „Съвременно развитие на преподаването на китайски език като чужд език“ с лектор Лиу Йен, вицепрезидент на МИКЕП.
3. „Духовните традиции и съвременното наследство на традиционната китайска култура“ с лектор проф. Му Ян от Пекинския университет за езици и култури.
4. „Преподаване на китайски език като чужд и изкуството на изрязването от хартия “ с лектор доц. Шъ Хун от МИКЕП.
5. „Инициативата „Един пояс, един път“ и нейното развитие“ с лектор Жан Дзидзюн от Китайския университет по международни отношения – Пекин.
6. „Преподаване на китайски език за чужденци и култура на преподаване на китайски бойни изкуства“ с лектор проф. Циен Уейгуан от Китайския университет по международни отношения – Пекин.
7. „Преподаване на китайските йероглифи в обучението по китайски език за чужденци“ с лектор проф. Джоу Циндзие от МИКЕП.
8. „Преподаване за изпитите за ниво на владеене на китайски език HSK“ с лектор доц. Циен Уейгуан от МИКЕП.
9. „Интегрирано преподаване за учители по китайски език за чужденци“ с лектор доц. Хан Линлин от МИКЕП.
10. „Урок-демонстрация по китайски език за чужденци“ с лектор доц. Хан Линлин от МИКЕП.
11. „Преподаване на фонетика на китайския език за чужденци“ с лектор доц. Лиу Ли от МИКЕП.
Семинарът включваше и посещения на високотехнологични фирми, университети и издателства, свързани с технологичното подпомагане на преподаването на китайски език на чужденци под формата на глобални платформи за асистирано преподаване с помощта на изкуствен интелект (компаниите KWAI и Академия Мейлан в Пекин; Университет за петрол и компания iFLYTEK в Циндао) и превод и публикации на учебници по китайски език за чужденци на множество целеви езици (Издателство за чуждоезиково обучение и изследвания в Пекин).
В културната програма бяха включени посещение на Великата китайска стена и тематично актобатично шоу в Пекин. Програмата в Циндао включваше посещение на музея на бирата и стария град , както и на живописното село Шаншуейю в провинция Шандун.
На заключителната церемония Мария Шаламандова поднесе поздравителен адрес към организиторите от името на всички участници в семинара. Г-н Ян Уей - вицепрезидент на МИКЕП, изрази задоволството си от високата ангажираност и проактивност на всички участници в семинара и връчи тържествено сертификати за завършено обучение на всички участници.

Текст: Институт Конфуций – София
Превод на китайски език: Чън Чън
Редактори: Проф. Чън Ин, Аксиния Колева
Снимки: Архив на Международния институт по китайски език в Пекин (МИКЕП)

 

 

4Снимка 1. Посещение на Издателство за чуждоезиково обучение и изследвания в Пекин.

5Снимка 2. Посещение на Университета по петрол в Циндао.


1 2Снимка 3. Христина Думбанова представя българската група участници на церемонията по откриване на семинара.


2Снимка 4. Практическо обучение за преподаване на изкуството на изрязването от хартия.


3Снимка 5. Практическо обучение за преподаване на китайски бойни изкуства