Обща конференция на Институтите Конфуций (и Класни стаи „Конфуций“) от Централна и Източна Европа през 2024 година
В периода 4-5 юли 2024 год. в Будапеща, Унгария, се проведе поредната Обща конференция на Институтите Конфуций от Централна и Източна Европа. Организатор на срещата беше Китайската международна фондация за образование, а домакин -Университет „Йотвьос Лоранд“- Будапеща. Целта на тази конференция беше запознаване с практиката на различните институти и обмяна на опит между тях.
На срещата присъстваха представители на следните Институти Конфуций: домакините от Унгария - Университет „Йотвьос Лоранд“, но също и от други унгарски учебни заведения – Университетът от Сегед, Медицински Университет от Печ и Университетът от Мишколц; Албания – Тирански университет; Босна и Херцеговина – Университет Сараево и Университетът от Баня Лука; Гърция – Университет „Аристотел“ от Солун; Естония – Талински Университет; Латвия - Латвийски университет; Молдова – Свободен международен университет; Полша – Познански университет „Адам Мицкевич“; Румъния – Университет Букурещ; Северна Македония – Скопски университет“; Словакия – Университет “Матей Бел”; Сърбия – Нишки университет; Хърватия – Загребски университет; Черна Гора – Черногорски университет; Чехия – Институт Конфуций Оломуц.
Гостите от Китай бяха представители на Пекинския университет за чуждестранни изследвания, Китайския университет по политически и юридически науки и Китайския Североизточен нормален университет. Всички те са свързани по един или друг начин с Институтите Конфуций в различните страни в Централна и Източна Европа.
България бе представена от Институт Конфуций в Софийски Университет „Св. Климент Охридски“ и Институт Конфуций във Великотърновски Университет „Св.св. Кирил и Методий“.
Конференцията беше открита с встъпителни изказвания на:
- Проф. д-р Хамар Имре, вице-ректор на Университет „Йотвьос Лоранд“- Будапеща;
- Джао Ган – вицепрезидент на Пекинския университет за чуждестранни изследвания;
- Хан Дуншън – съветник по образованието към Посолство на КНР в Унгария;
- Джан Дзюнли – заместник генерален секретар на Китайската международна фондация за образование.
Темата на конференцията беше “Съвместен напредък и сътрудничество за споделен успех”. След обща снимка на участниците в конференцията се пристъпи към пленарните заседания на конференцията, които бяха общо 4-ри, по различни теми, а именно:
- Разкриване на уникалните предимства и осъществяване на иновативно развитие на Институтите Конфуций;
- Регионално сътрудничество, както и създаване, и споделяне на устойчива екосистема на Институтите Конфуций;
- Регионални и странови особености на обучението по китайски език. Нуждите от знания по китайски език и ролята на Институтите Конфуций;
- Преглед на миналия опит и поглед в бъдещето – отбелязване на 20-та годишнина от създаването на Институтите Конфуций.
По тема 4 доклад изнесе представителят от Институт Конфуций - София проф. Нако Стефанов. Бе отбелязано, че Институт Конфуций - София е обявен за Модел Институт Конфуций от Китайската международна фондация за образование. Това признание бе още веднъж потвърдено от значимата плодотворна дейност, реализирана от същия институт през последните години. Това пролича и при сравнение с работата, осъществена от другите Институти Конфуций от Централна и Източна Европа.
Конференцията завърши със свободна дискусия, на която бяха споделени редица проблеми и мнения и премина в тържествена вечеря, дадена от Китайската Международна фондация за образование в китайския ресторант „Деветте дракона“.
В заключение следва да се каже, че конференцията се оказа изключително полезна, тъй като даде възможност не само да се обмени опит между колеги, но и да се родят нови инициативи и иновативни идеи във връзка с целите и задачите на Институтите Конфуций – обучението по китайски език и запознаване с неизчерпаемата съкровищница на китайската култура.
Текст: Институт Конфуций – София
Превод на китайски език: Чън Чън
Редактори: Чън Ин, Аксиния Колева