Класна стая „Конфуций“ в 138 СУЗИЕ „Проф. Васил Златарски“ към Институт Конфуций – София организира празничен концерт по повод Годината на дракона и 75-годишнината от установяване на дипломатическите отношения между Китай и България
На 28 март в Китайския културен център в София, Класна стая „Конфуций“ в 138 СУЗИЕ „Проф. Васил Златарски“ към Институт Конфуций – София организира празничен концерт по повод Годината на дракона и 75-годишнината от установяване на дипломатическите отношения между Китай и България. Повече от сто души, се събраха, за да напишат следващата глава от китайско-българското приятелство, включително: Уан Мин, временно управляващ посолството на КНР в България; Ян Тиен, началник на Отдел Образование; Маргарита Генчева, член на групата за приятелство с Китай в Народното събрание на България и политик от партия „Възраждане“; Радина Младенова, заместник-директор на 18 СУ „Уилям Гладстон“; Александър Евтимов, директор на 138 СУЗИЕ; Николай Ялъмов, основател на ЧСУ „Евлоги и Христо Георгиеви“, Олга Ялъмова, директор и Нели Нанова, заместник-директор на същото училище; Аксиния Колева и Чън Ин, директори на Институт Конфуций – София; учители и ученици; както и местни хора.
На церемонията по откриването реч произнесоха Уан Мин, Маргарита Генчева и Александър Евтимов. Уан Мин каза, че 138 СУЗИЕ е постигнало отлични резултати в преподаването на китайски и се надява, че училището ще продължи да допринася за културния обмен и сътрудничеството между Китай и България. Маргарита Генчева прочете поздравителен адрес, изпратен от Цончо Ганев, заместник-председател на Народното събрание и председател на Групата за приятелство с Китай, и изрази най-добри пожелания за отношенията между двете страни. Александър Евтимов благодари на Институт Конфуций - София за силната подкрепа, която оказва на Класна стая „Конфуций“ по отношение на преподавателите по китайски език, обучението по езика, културния обмен и др., и изрази надежда училището да продължи да поддържа добро сътрудничество с Института.
Програмата на концерта включваше песни, танци, викторинa, театър и други изяви, чрез които българските ученици интерпретираха по свой начин разбирането и любовта си към китайския език и култура. Освен 138 СУЗИЕ, в събитието участваха и ученици от китайското училище „Евлоги и Христо Георгиеви“. Красивите мелодии и китайските народни танци, изпълнени от ученици, облечени в традиционни китайски дрехи, силно впечатлиха публиката. Прекрасният диалог, сменящите се сцени, танцът с ветрила и т.н. в пиесата „Лян Шанбо и Джу Интай – пеперудените влюбени“ допринесоха за кулминацията на тържеството. Събитието завърши с песента “Вечно приятелство“, изпята от учители и ученици, с пожелания за безкрайно приятелство между Китай и България.
Празничният концерт беше пример за отличните преподавателски постижения на Институт Конфуций – София, както и предостави „прозорец“ за българите, през който да възприемат и разберат Китай. Институтът ще продължи да допринася за културния обмен и сътрудничеството между Китай и България.
Институт Конфуций - София
Текст: Лиу Мин
Снимки: Лиу Мин
Редактори: Чън Ин, Аксиния Колева, Чън Чън
Превод на български език: Дима Пиронкова
Снимка 1 Гостите на събитието
Снимка 2 Уан Мин, временно управляващ посолството на КНР в България, изнесе реч
Снимка 3 Маргарита Генчева, член на групата за приятелство с Китай в Народното събрание на България и политик от партия „Възраждане“, прочете поздравителен адрес
Снимка 4 Александър Евтимов, директор на 138 СУЗИЕ, произнесе реч
Снимка 5 Песен „Благопожелания за Новата година“
Снимка 6 Танц „Размисли на лунна светлина“
Снимка 7 Победителите от викторината за публиката
Снимка 8 Пиеса „Лян Шанбо и Джу Интай – пеперудените влюбени“
Снимка 9 Песен “Вечно приятелство“
Снимка 10 Обща снимка по време на събитието