Класна стая „Конфуций“ към ПУ „Паисий Хилендарски“ организира лекция на тема „Очарованието на китайските народни песни“
На 1 април, в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив (АМТИИ) се проведе лекцията "Очарованието на китайските народни песни". Организатор на събитието беше Класна стая „Конфуций“ към Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, афилииран към Институт Конфуций - София, а домакин - АМТИИ. Основен лектор беше Джоу Сянфей, млад преподавател в Музикалната консерватория в Съчуан и докторант в АМТИИ, а Лиу Джоуи, студент в Класна стая „Конфуций“ в ПУ превеждаше на място. Близо 50 души участваха в събитието, включително: проф. Тони Шекерджиева-Новак, директор на АМТИИ, проф. Надя Чернева, ръководител на катедра Руска филология във Филологическия факултет на ПУ, преподаватели и студенти от Класна стая „Конфуций“ в ПУ и АМТИИ. Водещ на лекцията беше д-р Елица Миланова, преподавател по китайски език в Класна стая „Конфуций“ в ПУ.
Проф. Новак каза, че за първи път в Академията се провежда лекция по китайска музика и се надява в бъдеще учебното заведение да има повече сътрудничество с Класна стая „Конфуций“ в ПУ. В словото си проф. Чернева благодари на АМТИИ за подкрепата, която оказва на Класна стая „Конфуций“, и изрази надежда за укрепване на сътрудничеството между двете страни и споделянето на академични ресурси.
Джоу Сянфей представи подробно произхода, развитието и характеристиките на китайските народни песни и изпълни пет народни песни от различни региони и стилове: „Песен за лодката, която плава по река Усури“, „Малката река“, „Любов в Трите клисури“, „О, лястовичке“ и „Цитрата от брокат”. Цуей Дзинхуей, китайска студентка от АМТИИ, акомпанираше на пиано по време на изпълненията на песните. Присъстващите студенти споделиха, че това е първият им досег на живо до красотата на китайската народна музика и това е обогатило познанията им за китайската култура.
Тази лекция е втората от сериите ежемесечни лекции през 2024, провеждани от Класна стая „Конфуций“ в Пловдивския университет. Събитието се проведе във формат „лекция + изпълнение“, за да предостави на публиката едно вълнуващо изживяване на китайската народна музика и беше добре прието от местните преподаватели и студенти.
Институт Конфуций - София
Текст: Уан Ин
Снимки: Уан Ин
Редактори: Чън Ин, Аксиния Колева, Чън Чън
Превод на български език: Дима Пиронкова
Снимка 1 Постер-покана за лекцията
Снимка 2 Тони Шекерджиева-Новак, директор на АТМИИ, произнесе реч
Снимка 3 Надя Чернева, ръководител на катедра Руска филология във Филологическия факултет на ПУ, произнесе слово
Снимка 4 Джоу Сянфей изпълни китайски народни пресни
Снимка 5 Обща снимка с участниците в събитието
- Предишна статия: Класна стая „Конфуций“ в Пловдивския университет към Институт Конфуций - София проведе втората по ред церемония по връчване на „Стипендията на посланика на КНР“
- Следваща статия: Класна стая „Конфуций“ в 138 СУЗИЕ „Проф. Васил Златарски“ към Институт Конфуций – София организира празничен концерт по повод Годината на дракона и 75-годишнината от установяване на дипломатическите отношения между Китай и България