Институт Конфуций – София организира Състезание по китайски език в 100 думи под надслов „Младостта е лодка, с която плаваме в океан от думи“
На 18 октомври, Институт Конфуций - София проведе Състезание по китайски език в 100 думи под надслов „Младостта е лодка, с която плаваме в океан от думи“. В състезанието, което ИКС организира за първи път, участваха близо 90 души, изучаващи китайски език в самия Институт, в свързаните с него Класни стаи „Конфуций“ и в учебните центрове към Института.
Преди състезанието, ИКС предварително разпространи „списък с думи“ в помощ на участниците, които се подготвяха под ръководството на китайските преподаватели от ИКС и българските преподаватели в съответното училище. Състезанието се проведе присъствено под формата на писмен тест. В рамките на 60 минути участниците трябваше да разгледат 100 китайски думи и изрази по три основни теми: социален живот; традиционна култура; и съвременен Китай. Предвид различното ниво на познанията и уменията на участниците от различни възрасти, състезанието беше разделено на три групи: ученици 1-6 клас; гимназисти 7-12 клас; и студенти/възрастни. Тестовите въпроси за ученици от началните класове бяха отделени и предназначени да проверяват основно културни познания, разлика между сходни думи, изписване на пинин и писане на китайски йероглифи.
Това състезание е част от поредицата дейности, организирани от Институт Конфуций - София за отбелязване на Световния ден на Институт Конфуций и 20-годишнината от основаването на Институт Конфуций. ИКС ще продължи да провежда подобни състезания и за в бъдеще, като целта е да се разбере нивото на курсистите, които се обучават в Института, на учениците и студентите, които учат в Класните стаи „Конфуций“ и в учебните центрове към Института, както и да се тестват постиженията в преподаването на китайски език в Институт Конфуций - София през годините.
Освен това, подобни състезания насърчават преподаването и ученето, предоставяйки платформа за българските ученици да демонстрират владеенето на китайски език, да оценяват ползите от обучението и да общуват помежду си. Същевременно, такива състезания укрепват „хоризонталната“ комуникация между преподавателите и насърчават реформи и иновации в методологията на преподаване.
Институт Конфуций - София
Текст: Чън Чън
Снимки: Пан Сиси, Лиу Мин, Чън Чан, Лиу Сяолин, Уан Ин
Редактори: Чън Ин, Аксиния Колева
Превод на български език: Дима Пиронкова
Снимка 1 Ученици от Класна стая „Конфуций“ в СУ „Максим Горки“, Стара Загора, участваха в състезанието
Снимка 2 Ученици от Класна стая „Конфуций“ в 138 СУЗИЕ „Проф. Васил Златарски“, София, участваха в състезанието
Снимка 3 Ученичка от Класна стая „Конфуций“ в АЕГ „Гео Милев, Бургас, старателно отговаряше на тестовите въпроси
Снимка 4 Курсисти от Класна стая „Конфуций“ в Русенския университет „Ангел Кънчев“ участваха в състезанието
Снимка 5 Студенти от Класна стая „Конфуций“ в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ участваха в състезанието
- Предишна статия: В Институт Конфуций - София беше открит „Кът на китайската култура – Библиотека Нишан“
- Следваща статия: Институт Конфуций – София организира празнично събитие по случай 75 години дипломатически отношения между КНР и България под надслов „България и Китай – празнуваме заедно с поглед в бъдещето!“