На 30 октомври в Институт Конфуций - София беше официално открит „Кът на китайската култура - Библиотека Нишан“. На церемонията по откриването присъстваха Ли Дунйен, директор на Офиса за културно наследство на град Хъдзъ, провинция Шандун, и членове на водената от нея делегация за културен обмен на град Хъдзъ; Аксиния Колева, български директор на Институт Конфуций – София; Чън Ин, китайски директор; представител на библиотеката на Българската академия на науките (БАН); представител на PC-TM Ltd., компанията, с която си сътрудничи ИКС във връзка с използването на библиотечен софтуеър; китаисти, дарили книги на библиотеката на ИКС; студенти от специалности „Китаистика“ и „Южна, Източна и Югоизточна Азия“ в СУ; китайски студенти, обучаващи се в България; преподаватели от ИКС и др., общо над 30 души.
Ли Дунйен каза, че Хъдзъ, като известна столица на божурите в Китай, държи цветята да се използват като средство, чрез което от една страна задълбочено да се изследва концепцията (за развитието на стойността) на „споделената красота“¹ на божурите и розите, а от друга страна, да се насърчи задълбочената интеграция на китайската и българската култура. Тя каза, че библиотека Нишан полага усилия да насърчава развитието на културния обмен между Китай и другите страни и да предава наследството на китайската цивилизация. Библиотека Нишан „пуска корени“ в София чрез откриването на Кът на китайската култура, което ще позволи на повече български приятели да разберат по-добре както град Хъдзъ с неговото богато културно наследство, така и Китай и китайската култура като цяло.
Директорите на ИКС Аксиния Колева и Чън Ин направиха кратко представяне на историята на развитието на Института, запознаха гостите с текущите образователни и културни проекти и благодариха на делегацията на град Хъдзъ за подрепата към Институт Конфуций, като изразиха своята надежда за по-пространно сътрудничество между двете страни за в бъдеще по културните проекти, които са „запазена марка“ на Институт Конфуций.
На церемонията по откриването беше показано и първото дарение от близо петдесет книги и различни предмети, носители на китайската култура, дарени от град Хъдзъ, както и книги, дарени от български китаисти и изследователи на китайската култура. След церемонията по откриването, директорите на Институт Конфуций и членовете на делегацията си размениха подаръци.
Библиотека Нишан носи името на родното място на Конфуций – свещения град Нишан в провинция Шандун. Дълбокият смисъл на това название е, че библиотеката наподобява храм, в който учениците да „попиват“ мъдростта на китайската култура. Кътове на китайската култура, дарени от библиотека Нишан, вече са създадени в много страни в Европа, Америка, Океания и Азия, предоставяйки на любителите на китайския език и култура изобилие от ресурси за четене, което да им помогне да разберат по-задълбочено китайската култура. Не на последно място, Библиотека Нишан предоставя нова платформа, чрез която „да се разкаже добре историята на Китай“² .
¹ Фразата „споделена красота“ (美美与共) е част от израза “各美其美,美人之美,美美与共,天下大同”, въведен от китайския социолог Фей Сяотун и използван след това и от китайския президент Си Дзинпин. Значението на израза е: „Всеки трябва да цени не само своята ценност/красота, но и ценностите/красотите на другите, и така ще има хармония/единение в целия свят.“
²„Да разкажем добре историята на Китай“ (讲好中国故事) е цитат от реч на китайския президент Си Дзинпин и е призив към китайските медии, дипломати и интелектуалци да показват пред света положителните страни на китайската история и съвременни постижения.
Институт Конфуций – София
Текст: Чън Чън
Снимки: Уан Сяодун
Редактори: Чън Ин, Аксиния Колева
Превод на български език: Дима Пиронкова
Снимка 1 Работна среща на представителите на ИКС и членовете на делегацията
Снимка 2 Обща снимка на двете страни след работната среща
Снимка 3 Церемония по откриване на „Кът на китайската култура – Библиотека Нишан“
Снимка 4 Обща снимка след официалното откриване
Снимка 5 Институт Конфуций – София подари на делегацията юбилейни албуми
Снимка 6 Делегацията разгледа някои книги в библиотеката на Институт Конфуций