На 14 март, откликвайки на поканата от детска градина №12 ”Радост”, гр. Перник, Класна стая „Конфуций” в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ към Институт Конфуций – София, организира Ден на китайската култура. Събитието беше ръководено от: китайската преподавателка в Класната стая „Конфуций“ Уан Ин и българската преподавателка в Класната стая Елица Миланова, и със съдействието на: Красимира Панайотова, студент в четвърти курс, степен бакалавър, специалност Приложна лингвистика с немски и китайски език в Пловдивския университет; Ю Хаоян, Юен Фей и Дън Лиенхуа, докторанти в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев, гр. Пловдив. На събитието присъстваха: Петя Толева, директор на детската градина; учители; ученици и др., общо над 30 души.

Студентката Красимира показа на децата лесни китайски йероглифи и им предаде основни познания за китайската култура чрез богат набор от снимки и текстове. Докторантите от АМТИИ научиха децата на китайската песен „Смелият орокен¹” и монголския танц „Скитане под сините небеса”. Децата бяха разделени на групи, за да участват в различни културни работилнички като: изрязване на хартия дзиенджъ; китайска калиграфия; оцветяване на маски от Пекинската опера; състезание с пръчици за хранене; обличане на китайски традиционни облекла и т.н., и получиха символични награди за успешното справяне с всяка от тези дейности. Атмосферата по време на събитието беше приповдигната и оживена.

Събитието получи единодушна положителна оценка от учителите и децата на детската градина. Директорката г-жа Толева каза, че идването на преподаватели и студенти от Класна стая „Конфуций“ в ПУ е дало възможност на децата да се докоснат отблизо до очарованието на китайската култура, което спомага за възпитаването на широк мироглед, отворено съзнание и толерантно отношение. Г-жа Толева изрази надежда и за в бъдеще да има още подобни събития.

Българската местна медия „Струма“ изцяло отрази събитието.

 

¹ Орокен или Орочен, на китайски: ълунчун, е един от 56 етноса, които живеят в Китай. Хората от този етнос живеят основно в провинция Хъйлундзян и автономния район Вътрешна Монголия.

 

Институт Конфуций – София

Текст и снимки: Уан Ин

Редактори: Чън Ин, Аксиния Колева, Чън Чън

Превод на български език: Дима Пиронкова

 

tu pian1 chu shi zhong guo wen hua 1Снимка 1 Първа среща с китайската култура

tu pian2 ti yan jian zhiСнимка 2 Докосване до изрязването на хартия дзиенджъ

tu pian3 hua lian puСнимка 3 Оцветяване на маски от Пекинската опера

tu pian4 huo dong he yingСнимка 4 Обща снимка по време на събитието

tu pian5 pu luo fu di fu da xue kong zi ke tang jiao shi jie shou mei ti cai fangСнимка 5 Преподавателка от Класна стая „Конфуций“ в ПУ беше интервюирана