На 3 април, Kласна стая „Конфуций“ в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ към Институт Конфуций – София проведе втората по ред церемония по връчване на „Стипендията на посланика на КНР“. Над 60 души участваха в събитието, включително: Уан Мин, временно управляващ Посолството на КНР в България; Ян Тиен, ръководител на Отдел Образование в посолството; проф. Борян Янев, заместник-ректор на ПУ; Надя Чернева, ръководител на катедра Руска филология във Филологическия факултет на ПУ; Аксиния Колева, директор от българска страна на Институт Конфуций – София; Чън Ин, директор от китайска страна на ИКС; преподаватели и студенти от Класна стая „Конфуций“, както и китайски студенти. Водещи на церемонията по награждаването бяха Елица Миланова, преподавател по китайски език в ПУ, и Уан Ин, преподавател на ИКС в ПУ.

Уан Мин изрази висока оценка за дългогодишното приятелско сътрудничество между Пловдивския университет и Институт Конфуций - София в областта на обучението по китайски език, похвали постиженията на Класна стая „Конфуций“ в преподаването на китайски език и обучението на чуждестранни студенти в Китай и изрази надежда двете страни да продължат да поддържат приятелските си отношения и заедно да изградят бляскаво бъдеще. Борян Янев също изрази своята надежда Пловдивският университет да продължи да засилва обмена си с Институт Конфуций - София и да постигне по-обхватно сътрудничество и високи успехи. Китайският и българският директор на Институт Конфуций - София обобщиха работата на Класна стая „Конфуций“ в Пловдивския университет през последните години и насърчиха всички да продължат да се трудят и да бъдат „посланици“ на културния обмен между Китай и България.

Уан Мин връчи награди на трите отличени студентки - Димка Лазарова, Десислава Гурева и Красимира Панайотова. Димка сподели, че е благодарна на посолството за признанието им за нейните успехи по китайски език и ще продължи да работи упорито и в бъдеще, за да оправдае очакванията на всички. Освен това, Класна стая „Конфуций“ избра и изявени студенти, участвали активно в различни събития на Класната стая през 2023 г., а директорите на ИКС им връчиха грамоти и награди.

Български и китайски студенти внимателно бяха подготвили артистични изпълнения, включващи: соло изпълнение на българския традиционен музикален инструмент гайда; тайчи; изпълнение на народната песен „Песен за лодката, която плава по река Усури“; дует на песента „Обичам те, Китай“ и др. Демонстрацията на китайска живопис беше кулминацията на артистичната програма, а атмосферата на сцената достигна до своята връхна точка.

Класна стая „Конфуций“ в Пловдивския университет към Институт Конфуций - София е създадена през 2016 г. и може да се похвали с над 400 записани студенти. Още след първите години на развитието си Класната стая постепенно се превърна във важен „прозорец“ за разбиране на китайския език и култура от местните хора и дава своя положителен принос за насърчаване на културния обмен между Китай и България.

 

Институт Конфуций - София

Текст: Уан Ин

Снимки: Уан Ин

Редактори: Чън Ин, Аксиния Колева, Чън Чън

Превод на български език: Дима Пиронкова

 

1 Kitajski poslanikСнимка 1      Уан Мин, временно управляващ Посолството на КНР в България, изнесе реч

2 Kitajski poslanikСнимка 2      Борян Янев, заместник-ректор на ПУ, изнесе слово

3 20240403 Stipendia na kitajskiaСнимка 3      Аксиния Колева и Чън Ин, директори на ИКС, направиха приветствие

4 stСнимка 4      Уан Мин връчва грамота на студент

5 stСнимка 5      Аксиния Колева връчва грамота на студент

6 20240403 Kitajski poslanik Snimka 6 Solo nСнимка 6      Соло изпълнение на гайда

7 20240403 Kitajski poslanikСнимка 7      Дует „Обичам те, Китай“

8 stСнимка 8      Обща снимка на участниците в церемонията по награждаването