От 11 до 17 ч. на 11 ноември Институт Конфуций - София проведе събитието „Ден на китайската култура и технологии“ в 18 СУ „Уилям Гладстон“ в София, в което се помещава Класна стая „Конфуций“. Близо 300 души присъстваха на събитието, сред които Ян Тиен, ръководител на отдел „Образование“ в Китайското посолство в България, Нин Юнпън, ръководител на отдел „Наука и технологии“ на посолството, Аксиния Колева, български директор на Институт Конфуций - София, и Лиу Сиумин, китайски директор, Борян Янев, зам.-ректор на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, проф. Дун Юенсин, китайски директор на Институт Конфуций към Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“, Ю Чън от Китайския културен център в София, Величка Стойчева, директор на 18 СУ, заместник-директорите на 18 СУ Радина Младенова и Лазар Павлов, Мария Бончева, директор на Профилирана гимназия с преподаване на чужди езици „Петър Богдан“, гр. Монтана, и Лариса Лазарова, заместник-директор, Мариян Драганов, репортер на агенция „Синхуа“, Цай Чун, репортер на Economic Daily, както и учители, ученици, изучаващи китайски език, и техните родители, почитатели на китайската култура и хора от общността.
В рамките на събитието „Ден на китайската култура и технологии“ зрителите присъстваха на церемония по откриването, артистични представления, културни уъркшопове, представяне на технологични продукти и тест драйв на китайски автомобили. На церемонията по откриването речи произнесоха българският директор на Институт Конфуций - София Аксиния Колева и китайският директор Лиу Сиумин, както и директорът на 18 СОУ Величка Стойчева.
В словото си двамата директори представиха идеята, значението и целта на събитието и изказаха своята благодарност към организаторите - Центърът за езиково обучение и сътрудничество, Посолството на КНР в България и китайските предприятия в България - за силната им подкрепа. „Това събитие има за цел да популяризира китайската култура, като в същото време включва китайски технологични елементи, органично съчетавайки традиционна култура и модерна технология. Денят на китайската култура и технологии дава възможност на местните хора да усетят традиционната китайска култура, като същевременно се запознаят с бързите промени в съвременен Китай. Чрез непосредствения опит на публиката събитието разширява влиянието на китайската култура и китайската наука и технологии и укрепва социалния имидж на Институт Конфуций – София и китайските технологични компании в България“. Надяваме се днешното събитие да привлече вниманието на повече хора към Китай и развитието на институтите Конфуций като по този начин популяризираме китайската култура, обмена между културите на двата народа, както и изграждането на платформа за китайско-българско сътрудничество в областта на образованието, научните изследвания, икономиката, дипломацията и т.н. В същото време се надяваме използвайки собствените си предимства, да се обединим с китайските предприятия в България, да концентрираме усилията си и взаимно да допълваме силните си страни и, в крайна сметка, с общи усилия да разпространяваме китайската култура и да служим на местната общност”.
В частта за културни изяви имаше изпълнения на кунгфу с ветрило, китайски танци и китайски музикални инструменти, подготвени от китайски учители и доброволци на Институт Конфуций - София. Разнообразната програма включваше традиционни китайски песни, бойно изкуство с пръчка, Пекинска опера, български традиционни танци и др., изпълнени от ученици от учебни центрове към ИКС. Освен това зрителите можеха да се насладят и на ансамбъл от китайски барабан и дзинху („цигулката” на Пекинската опера), китайски и български песни представени от китайски студенти от Националната музикална академия в София, както и на изпълнения на бойни изкуства, Накрая, по примера на ученици от 18 СУ, в българското народно хоро се включи и голяма част от гостите. Атмосферата беше приятна и приповдигната, с много смях и позитивни емоции. Колоритните артистични изпълнения събраха аплодисментите на публиката. Китайци пяха български песни на български език и танцуваха български танци, а българите пяха китайски песни на китайски език и танцуваха китайски танци. Китайските и българските песни и танци взаимно се допълват, осъществявайки двупосочен обмен между китайската и българската култура. Това подчертава и китайския израз, който гласи: „Оценявайте културата и ценностите на другите като свои собствени и светът ще стане едно хармонично цяло“.
Работилниците по китайска култура и технологии се състояха от две части: първата беше културни работилници, водени от учители и доброволци от Институт Конфуций - София. Културните работилници бяха на следните теми: китайски барабани, китайски музикални инструменти (китайска флейта dizi, китайска мандолина liuqin, китайска цитра guqin, китайска глинена флейта xun и т.н.), китайска калиграфия, плетене на китайски възли, чаена церемония, изрязане на хартия jianzhi, игри с обръч, пробване на китайско национално облекло, кунгфу с ветрило, игри с китайско перо jianzi и др. Съдържанието и форматът на дейностите бяха нови и интересни и привлякоха вниманието на участниците, които истински се забавляваха събирайки нови впечатления.
Втората част беше уъркшоп по наука и технологии, който включваше тест драйв на нови серии коли на компаниите Haval и Dongfeng, както и рали с макетни модели на коли. Различни видове от най-новите модели на коли на Dongfeng и Haval бяха изложени в двора на училището и привлякоха много посетители, които се спираха, разглеждаха и правеха тест-драйв. Докато се провеждаше уъркшопът, имаше три тегления на томбола – при всяко теглене имаше 5 първи награди, 5 втори награди и 5 трети награди. Първа награда беше дрон, втора награда – тефтер в китайски стил, а трета награда беше китайско ветрило. Всички участваха активно в томболата, което направи атмосферата още по-оживена и забавна.
Снимка 1 Гостите на събитието
Снимка 2 Българският и китайският директор на Институт Конфуций – София изнасят реч
Снимка 3 Директорът на 18 СУ изнася реч
Снимка 4 Артистично изпълнение на китайските преподаватели и доброволци в Институт Конфуций - София
Снимка 5 Артистично изпълнение, представено от ученици
Снимка 6 Артистично изпълнение от китайските студенти в Националната музикална академия в София
Снимка 7 Уъркшопове по калиграфия, китайски възли, чаена церемония, изрязване на хартия
Снимка 8 Уъркшопове по хвърляне на обръчи, китайски барабани, guqin, кунгфу с ветрило
Снимка 9 Уъркшопове за игра с китайското перо jianzi и традиционно китайско облекло
Снимка 10 Тест-драйв с коли на Dongfeng и Haval
Снимка 11 Провеждане на томболата
Институт Конфуций - София
Текст: Ли Мънся
Снимки: Хуан Дзюн, Джан Сяожун, Петя Шукерска
Редактори: Лиу Сиумин, Аксиния Колва, Лиу Тиенчао
Превод на български език: Дима Пиронкова