На 18 май Институт Конфуций - София проведе петото издание на конкурса за изпълнение на песен на китайски език „Мелодии с аромат на роза“ и 15-ото честване на Деня на китайския език в ООН. Събитието, което тази година съвпадна със 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между Китай и България, получи силна подкрепа от посолството на КНР в България. Близо 200 души присъстваха, включително: Гуан Син, културен съветник на Китайското посолство; Ян Тиен, ръководител на Отдел Образование в посолството; Снежана Тодорова, председател на Съюза на българските журналисти; Нако Стефанов, изследовател в Центъра за източни езици и култури към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и почетен директор на Институт Конфуций – София; Хун Хай, директор на Китайския културен център в София; Уан Пудзиен, председател на Българо-китайската търговска камара; Дун Юенсин, директор от китайска страна на Институт Конфуций към ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“; Аксиния Колева и Чън Ин, директори на ИКС от българска и китайска страна; както и учители и ученици от различни училища, родители и представители на широката общественост.
Гуан Син каза в речта си, че съвършената песен е синтез на философия, култура, музика и изкуство. Това събитие използва музиката като мост, за да отрази преплитането на емоциите и културите на китайския и българския народ. Аксиния Колева и Чън Ин изтъкнаха, че конкурсът е признание за значимостта на китайския език и култура, една истинска демонстрация на атмосферата за изучаване на китайски език сред младите хора в България и доказателство за многобройните постижения на преподаването на китайски език в Институт Конфуций - София.
Състезателите изпълниха китайски песни в различни стилове пречупвайки ги през собствените си чувства и разбиране, което донесе на публиката усещане за нещо ново и свежо. Леда Кюлханова, 16-годишна ученичка от Класна стая „Конфуций” в 138 СУЗИЕ „Проф. Васил Златарски“ към Институт Конфуций - София, спечели първа награда с песента си „Специално място в моето сърце”. Стефани Тодорова от Класна стая „Конфуций” в СОУ „Максим Горки”, Стара Загора, и Александра Петкова от ЧСУ „Евлоги и Христо Георгиеви“ спечелиха втора награда. На трето място се класираха Елеонора Обретенова от Класна стая „Конфуций” в 138 СУЗИЕ и студентките Рая Коева от Класна стая „Конфуций” на ЮЗУ „Неофит Рилски“ и Десислава Карагьозова от СУ „Св. Климент Охридски“.
След конкурса се проведе честването на Деня на китайския език в ООН. Институт Конфуций - София, Асоциацията на китайските студенти и учени в България и частната езикова школа „Звездно небе“ съвместно бяха подготвили разнообразна културна и артистична програма. Атмосферата беше топла и приятелска, а програмата включваше: китайски песни, традиционни танци, изпълнение на китайските музикални инструменти бамбукова флейта; сюн (керамичен духов музикален инструмент с яйцевидна форма, напомнящ окарина); гуцин (7-струнен музикален инструмент, наричан „китайска цитра“); пипа (4-струнен музикален инструмент с крушовидна форма, наричан „китайска лютня“) и др.
Конкурсът за изпълнение на китайска песен „Мелодии с аромат на роза“ е културен проект със „запазена марка“ на Институт Конфуций - София, който се провежда за пета поредна година и цели да изгради мост на приятелството между Китай и България чрез музиката. Възползвайки се от повода да отпразнуваме 75-ата годишнина от установяването на дипломатическите отношения между Китай и България, чрез изпълнението на китайски песни събитието стимулира интереса на учениците, демонстрира постиженията им в обучението по китайски език и допълнително засили влиянието на Институт Конфуций. Xinhuanet, China Net, Athens News и други англоезични онлайн медии отразиха събитието.
Институт Конфуций – София
Текст: Чън Чън
Снимки: Биляна Исаева, Уан Сяотиен
Редактори: Чън Ин, Аксиния Колева
Превод на български език: Дима Пиронкова
Снимка 1 Гуан Син, културен съветник в Посолството на КНР, произнася приветствено слово
Снимка 2 Аксиния Колева и Чън Ин, директори на ИКС, произнасят реч
Снимка 3 Леда Кюлханова спечели първа награда
Снимка 4 Александра Петкова спечели втора награда
Снимка 5 Стефани Тодорова също спечели втора награда (първата отляво надясно)
Снимка 6 Изпълнение на китайския музикален инструмент гуцин
Снимка 7 Обща снимка от събитието
Снимка 8 Скрийншот на медиен репортаж