Успешно приключи Седмицата на Институт Конфуций – София „Аз и ти говорим за културата на Китай“
От 26 до 30 септември 2022 г. Институт Конфуций – София проведе успешно Седмицата на ИКС „Аз и ти говорим за културата на Китай“, която включваше пет лекции.
На поканата на ИКС се отзоваха известни китайски и български специали: проф. Лин Уеншуан, заместник-декан на Факултета за европейски езици и култури в Пекинския университет за чужди езици, проф. Чън Ин, завеждащ катедрата по българистика в Пекинския университет за чужди езици, г-н Валери Иванов, известен български майстор по Тайдзи, г-жа Ани Пешева – директор на издателство Ханлин, г-н Влентин Катранджиев от Дипломатическия институт към Министерство на външните работи на Р България. Водещ на събитието беше българският директор на Институт Конфуций - София Аксиния Колева, а заключителните резюмета направи проф. Лиу Сиумин - директор от китайска страна.
В програмата на Седмицата тази година бяха включени широк спектър от теми, включително ролята на китайско-българския културен обмен за насърчаване на българо-китайските отношения, мястото на КНР в променящата се система на международните отношения, тайдзи културата и рецепти от традиционната китайска медицина и др. Присъстващите през петте дни общо надхвърлиха 200 души и проявиха жив интерес към темите на лекциите. Лекциите бяха високо оценени и имаха силен социален отзвук. Аудиторията активно общуваше с лекторите, задаваше въпроси, изказваше свои мнения. Това допринесе за по-натаъшното задълбочаване на познанията за китайската култура, за осмисляне на общото и различното в културите на България и Китай.
В заключителните си думи, проф. Лиу Сиумин заяви: “Културата е душата на една нация, и като такава тя насърчава взаимното доверие, взаимната изгода, сътрудничеството и общия просперитет между отделните страни. България е една от основните страни-участнички в инициативата „Един пояс, един път“ в Централна и Източна Европа. Културният обмен между Китай и България играе важна роля за насърчаване на взаимното доверие, културния обмен и икономическото сътрудничество и има голямо практическо значение“. Той допълни, че през изминалите 16 години от създаването си Институт Конфуций - София неизменно изпълнява своята мисия - прекрачвайки езиковите граници да насърчава културния обмен и сътрудничество между Китай и България, за по-нататъшно развитие на приятелството и сътрудничеството, за постигане на духовна интеграция между нашите народи.