Институт Конфуций - София стартира поредица от лекции „Аз и ти говорим за културата на Китай“ 2024

На 4 октомври, в конферентната зала на Институт Конфуций - София стартира поредицата от лекции „Аз и ти говорим за културата на Китай“. Събитието е част от академичен семинар, с който ИКС отбелязва няколко повода: 75 години от установяването на дипломатически отношения между Китай и България; 20-тата годишнина от основаването на Институтите Конфуций; Националния празник на Китай; и Световния ден на Институт Конфуций.

Модератор на събитието беше г-жа Аксиния Колева, български директор на Институт Конфуций – София и то включваше три лекции. Сред високите гости беше и проф. Нели Грозева, заместник-ректор на Тракийския университет в Стара Загора. Основните лектори бяха: проф. Чън Ин, китайски директор на ИКС; г-жа Таня Михайлова, директор на Дипломатическия институт към МВнР; и проф. Нако Стефанов, експерт от Центъра за източни езици и култури на Софийски университет „Св. Климент Охридски“.

Темата на лекцията на проф. Чън Ин беше „Българо-китайския образователен обмен - Развитието на Българистиката в Китай“. Проф. Чън представи началото на образователния обмен между Китай и България, създаването на специалностите „Китаистика“ и „Българистика“ в двете страни. Тя посочи важните резултати, постигнати от китайските университети, предлагащи специалност „Българистика“ по отношение на броя им, обучението на кадри, иновациите и реформите в научните дисциплини за периода от 75 години от установяването на дипломатически отношения между двете страни до днес и особено след стартирането на инициативата „Един пояс, един път” и имплементирането на механизма „Сътрудничество между Китай и страните от Централна и Източна Европа”.

Таня Михайлова, директор на Дипломатическия институт към МВнР, представи лекция на тема „Културното измерение на дипломацията и външната политика на Китай“, като обясни традиционните китайски културни елементи, отразени във външната политика на Китай, особено китайското културно понятие „хармония“, както и влиянието и ролята на глобалната цивилизационна инициатива на Китай в международната дипломация.

Проф. Нако Стефанов от СУ изнесе лекция на тема „Будизмът в Китай – минало, настояще и перспективи“. От гледна точка на религиозната култура, той представи историята на развитието на будизма в Китай, организационната структура и развитието на будизма там, участието на китайския будизъм в дейностите на международната будистка организация и международното му влияние. След всяка лекция имаше част „въпроси и отговори“, като присъстващите ученици взеха активно участие и дискусиите бяха много оживени.

Съдържанието на проведените лекции представи най-новите резултати от изследванията на тримата експерти в техните научни области. Събитието имаше за цел да предостави по-голяма академична платформа за обмен между изучаващите китайски език, почитателите на китайската култура и експертите по Китаистика в България; да засили бъдещия обмен и сътрудничество; и да насочи повече вниманието ни към постиженията в развитието на съвременен Китай.

На лекциите присъстваха близо 70 души, сред които експерти и докторанти от Софийския и Тракийския университет, експерти от МВнР, преподаватели и ученици от учебните заведения към Институт Конфуций – София, хора от общността и др. Представител на област Мудан (букв. Божур) в град Хъдзъ в китайската провинция Шандун подари на лекторите картини с традиционна китайска живопис, изобразяващи божури.

 

Институт Конфуций – София

Текст: Чън Ин

Снимки: Чън Ин

Редактор: Аксиния Колева

Превод на български език: Дима Пиронкова

 

tu pian1 suo fei ya kong zi xue yuan chen ying jiao shou jiang zuoСнимка 1 Лекцията на проф. Чън Ин от Институт Конфуций – София

tu pian2 wai jiao xue yuan ta ni ya.mi ha yi luo wa yuan zhang jiang zuoСнимка 2 Лекцията на Таня Михайлова, директор на Дипломатическия институт към МнВР

tu pian3 suo fei ya da xue na keosi te fan nuo fu jiao shou jiang zuoСнимка 3 Лекцията на проф. Нако Стефанов от СУ „Св. Климент Охридски“

tu pian4 jiang zuo xian changСнимка 4 По време на лекциите

tu pian5 shan dong sheng he ze shi mu dan qu xiang jiang zuo zhuan jia zeng song hui hua zuo pinСнимка 5 Представител на област Мудан (букв. Божур), град Хъдзъ, провинция Шандун, Китай, подари на лекторите картини с традиционна китайска живопис