Класна стая „Конфуций“ в АЕГ „Гео Милев“, Бургас, към Институт Конфуций - София проведе мащабно културно събитие

На 11 май, Класна стая „Конфуций“ в Английската езикова гимназия „Гео Милев“ в гр. Бургас към Институт Конфуций - София проведе Празник на китайската култура. Събитието се състоя на площада пред кметството в града и на него присъстваха над 500 души, включително кметът на Бургас Димитър Николов, директорът на Английската езикова гимназия Жаклин Нейчева и трима заместник-директори.

На събитието имаше 8 шатри за различни занимания, включително китайска традиционна калиграфия, изрязване на хартия, игра с перце „дзиендзъ“, тайчи с ветрило, пробване на традиционни китайски облекла „ханфу“, игри с пръчици за хранене и викторина с въпроси за опознаване на Китай. На събитието бяха изложени и разнообразни книги, като учебници по китайски език, комикси, приказки, свързани с идиомите в китайския език и др. Най-голям интерес предизвика шатрата с традиционни китайски костюми, които хората пробваха и с които си направиха снимки за спомен, а игрите с пръчици за хранене бяха изключително интересни за децаи Освен това преподавателите от Институт Конфуций - София изпълниха тайчи и кунгфу с ветрило, както и китайски танци.

Това събитие е първото мащабно културно събитие, организирано от Английската езикова гимназия в Бургас, след като от учебен център към Институт Конфуций – София тя се превърна в Класна стая „Конфуций“. Събитието „излезе“ от рамките на класната стая, и даде възможност на местните хора да се потопят в атмосферата на китайската култура, което беше отразено от местната медия „Burgas News“ чрез репортаж на живо.

Бургас е пристанище на българското Черноморие и важен център за разпределяне на товари от българо-китайския икономически и търговски обмен. Като единствената Класна стая „Конфуций“ в Източна България, Класната стая в АЕГ „Гео Милев“ в Бургас ще култивира повече ученици с изявен талант за изучаване на китайски език от региона и ще допринесе за това Институт Конфуций - София да продължи да бъде образец и да играе водеща ролята в преподаването на китайски език в тази част на страната.

 

Институт Конфуций – София

Текст: Ли Йен

Снимки: Чън Чан, Емилия Янева

Редактори: Чън Ин, Аксиния Колева, Чън Чън

Превод на български език: Дима Пиронкова

 

tu pian1 jian zhi zhan taiСнимка 1 Шатрата за изрязване на хартия

tu pian2 kuai zi you xiСнимка 2 Игри с пръчици за хранене

tu pian3 han fu ti yanСнимка 3 Обличане на традиционни китайски дрехи

tu pian4 shi zheng fu guang chang qian de gong fu shan biao yanСнимка 4 Изпълнение на кунгфу с ветрило на площада пред кметството

tu pian5 dang de mei ti dui ci ci huo dong de bao dao jie tuСнимка 5 Скрийншот от репортажа на местните медии за събитието