Институт Конфуций – София (ИКС) проведе серия открити лекции “Ти и аз говорим за Китай“ в рамките на Седмицата на ИКС

На 2 октомври в Голямата зала Институт Конфуций – София се състоя официалното откриване на Седмицата на ИКС - серия лекции „Ти и аз говорим за Китай”. Присъстваха културният съветник в китайското посолство Гуан Син, проф. Нако Стефанов – изследовател и почетен директор на ИКС, доц. Антония Цанкова – ръководител на катедра Китаистика във Факултета за класически и нови филологии на Софийския университет, доц. Неделин Марков – ръководител на катедра „Регионално развитие“ в Стопанския факултет на Тракийския университет, Снежана Тодорова – председател на СБЖ, Ю Чън от Китайския културен център, българският директор на ИКС – Аксиния Колева, китайският директор на ИКС проф. Лиу Сиумин, учители и ученици от Класни стаи Конфуций и представители на училищата с преподаване на китайски език, граждани и приятели – повече от 100 души. Двамата директори на ИКС откриха Седмицата с приветствени речи. Кратка художествена програма представиха учители от ИКС, които изпълниха мелодии на традиционните китайски музикални инструменти сюн и гуджън.

Тази година в Седмицата на ИКС са включени пет лекции, които се провеждат в хибриден вариант - офлайн и онлайн. Тематиката на лекциите включва езикови изследвания, културни аспекти, дипломация, сътрудничество и др. както следва:

„Представите за любовта в старокитайската народна лирика“;

„Исторически и съвременен дискурс в синтеза „Природа – Общество“ на Китай“;

„България и Китай: Приятелство. Сътрудничество. Развитие. Прогрес.“

„Китай: (не)познатият глобален лидер“

„Преводачът – шивач на междукултурни пропасти“

След церемонията по откриването и кратка почивка, събитието продължи с първата лекция озаглавена „Представите за любовта в старокитайската народна лирика“. Лекторът Антония Цанкова е ръководител на катедрата Китаистика във Факултета за класически и нови филологии на Софийския университет. На базата на древния китайски писмен източник “Книга на песните“, доц. Цанкова използва лингвистичен, културологичн и количествен анализ, за ​​да обясни традиционния възглед за любовта в най-ранните китайския паметници. Лекцията на доц. Цанкова предлага нови идеи, следва строга логика, има ясна организация и беше поднесена на достъпен език, демонстрирайки нейните задълбочени познания по китайски език и култура и сериозните й научни и изследователски умения.

Поредицата лекции „ Ти и аз говорим за Китай" представят резултатите от нови задълбочени изследвания на български и китайски учени и експерти. Лекциите имат за цел да запознаят българските любители на китайски език с езиковата култура, с академичните изследвания касаещи икономически, културни и научни взаимоотношения на Китай със света и по този начин да представят една по-широка платформа за междукултурен диалог. Надяваме се поредицата от лекции по време на Седмицата на Институт Конфуций - София да бъде интересна и продуктивна, а участниците да обменят нови идеи и вдъхновения и да установят нови академични връзки.

 

Институт Конфуций - София  

Текст: Лиу Жуйлин

Снимки: Лиу Сиумин, Петя Шукерска

Редакция: Лиу Сиумин, Аксиния Колева

Превод от китайски на български: Аксиния Колева

Sedmica na Institut Konfucij 2023

 Снимка 1: Плакат за Седмицата на ИКС

2.1

Снимка 2: Двамата директори на ИКС изнасят поздравителни речи

3.1

Снимка 3: Учителката Пан Сиси свири на традиционен музикален инструмент сюн

4.1

Снимка 4: Ли Жун’и свири на гуджън

5.1

Снимка 5: Обща снимка на гостите в залата

6.1

Снимка 6: Директорът на ИКС Аксиния Колева председателства срещата

7.1

Снимка 7: Лекторът – доц. Антония Цанкова

8.1

Снимка 8: Въпроси и отговори след лекцията

9.1

Снимка 9: Заключителни думи на китайския директор на ИКС проф. Лиу Сиумин

10.1

Снимка 10: Обща снимка