На 29 септември ИКС отбеляза празника Средата на есента, Международния ден на Институт Конфуций и Националния празник на КНР. Гости на събитието бяха д-р Момчил Станишев - Директор на Център за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа, проф. Нако Стефанов - изследовател в Центъра за източни езици и култури на СУ „Св. Климент Охридски“ и почетен директор на ИКС, директорът на Китайския културен център Хун Хай, Уан Пудзиен – председател на Българо-китайската търговска камара, Мариан Драганов от агенция Синхуа, Чен Дзиен – кореспондент в European Times, Станислав Радев- представителна Маотай България, българският и китайският директори на ИКС – Аксиния Колева и проф. Лиу Сиумин, учители и ученици от Класни стаи Конфуций и различни учебни заведения с преподаване на китайски език, общо повече от 300 души.
Събитието протече в две части: художествени изпълнения на сцената и кътове показващи китайската култура. В началото двамата директори на ИКС се обърнаха към участниците в събитието и ги поздравиха с празника. Те благодариха на всички за силната подкрепа, която оказват за ИКС и представиха накратко дейностите, които Институтът е провел през изминалата година и постигнатите успехи.
Учители от ИКС и ученици от Класни стаи Конфуций представиха богата културна програма, която включваше изпълнения на китайски традиционни танци, изпълнения на китайски музикални инструменти, тайдзицюан, китайски песни, видеоклип за участието на български ученици в Летния лагер „Ти и аз в Пекин“. Публиката ги награди с възторжени аплодисменти. Празникът започна с танц с ветрила „Синьо-бял порцелан“ на ученици от Класна стая Конфуций в 138 СУЗИЕ. Мелодията „Дълбока нош“ изпълнена на барабани и дзинху остави дълбоко впечатление у публиката. Бурно беше аплодиран и танцът „Сняг върху крушите“ в изпълнение на китайската учителка Ли Мънся. Тайдзицюан съчетава твърдост и мекота, във всяко движение и поза се чувства очарованието на китайските бойни изкуства. Ученичката от Класна стая „Конфуций“ в столичното 18 СУ – Каролина Йотова сподели с присъстващите своите чувства по време на Летния лагер „Ти и аз в Пекин“ и със своя видеоклип поведе публиката на пътешествие из красивия Пекин, правейки я свидетел на незабравимите пекински лагерни вечери. Взрив от аплодисменти предизвика песента „Любовта трябва да бъде искрена“. Ли Бо изпълни на гуцин мелодията „Пиян от вино“, а Лиу Джътун и Ду Съдзие изпълниха на бамбукови флейти произведението „Пъстроцветни облаци гонят луната“. Трите доброволки само преди дни пристигнаха в България и със своите изпълнения показаха на присъстващите многообразието от стилове и звучене на китайските традиционни музикални инструменти.
По-късно присъстващите имаха възможност да се запознаят с различни аспекти на китайската култура, да опитат известните за празника Средата на есента лунни кексчета с различни вкусове, да се насладят на ароматен китайски чай. Посетителите с интерес наблюдаваха техниката на изработване на китайски възли, китайска калиграфия, изкуството за изрязване на хартия дзиенджъ, китайска живопис, китайска табла и състезание с използване на клечки за хранене. Някои преживяха интересни моменти пред екрана на импровизирана класна стая по китайски език, други играха тенис на маса.
Всички се забавляваха и в края на празника никой не искаше да си тръгва. Здравко Гайдаров и Мерал Гайдарова, курсисти в ИКС от класа за възрастни, споделиха възхищението си от това събитие и добавиха, че то ще остане дълго в спомените им.
Събитието успя да предаде атмосферата на празника Средата на есента, и даде възможност на българите да научат повече за китайската култура и за дейността на Институт Конфуций – София. То стимулира ентусиазма на изучаващите китайски език и беше платформа за по-нататъшното развитие на културния обмен между хората в Китай и България. Институт Конфуций - София ще продължава и в бъдеще да поддържа духа и мисията на Институт Конфуций, да укрепва приятелството и да разказва китайската приказка.
Институт Конфуций - София
Текст: Хуан Шъхуей
Снимки: Лиу Сиумин, Петя Шукерска
Редакция: Лиу Сиумин, Аксиния Колева
Превод от китайски на български: Аксиния Колева
Снимка 1: Зрителите наблюдават изпълненията на сцената
Снимка 2: Двамата директори на ИКС поздравяват присъстващите
Снимка 3: Танц на учениците от 138 СУЗИЕ „Синьо-бял порцелан“
Снимка 4: Учителката Ли Мънся изпълнява танца „Сняг върху крушите“
Снимка 5: Мелодията „Дълбока нощ“ - изпълнение на барабан и дзинху
Снимка 6: Китайската доброволка Ду Съдзие изпълнява на бамбукова флейта мелодията „Пъстроцветни облаци гонят луната“
Снимка 7: Изпълнение на тайдзицюан
Снимка 8: Доброволката Ли Би изпълнява мелодията „Пиян от вино“
Снимка 9: Силви Велев демонстрира китайска калиграфия
Снимка 10: Обща снимка на участниците