На 10 април, Георги Вълчев, ректор на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, посети Пекинския университет за чужди езици (ПУЧЕ), начело на делегация от България. Сун Йоуджун, член на Постоянния съвет на Партийния комитет и заместник-ректор на Пекинския университет за чужди езици, посрещна проф. Вълчев и българската делегация.

Сун Йоуджун направи кратко представяне на Пекинския университет за чужди езици, Факултета за европейски езици и култури, както и на изграждането на специалностите с български език. Той посочи, че приятелството между Китай и България има дългогодишна история и посещението на проф. Вълчев и българската делегация в Китай е от историческо значение поради факта, че тази година честваме 75-тата годишнина от установявяне на българо-китайските дипломатически отношения. Сун Йоуджун изрази своята благодарност към Софийския университет за силната подкрепа за изграждането на Институт Конфуций – София, както и за усилията в подпомагане на Института в разкриване преподаване на китайски

език в други университети, средни и начални училища в цяла България. Той изрази надежда, че с общите усилия на двата университета ИКС ще се развива все по-добре и ще насърчава още повече културния обмен между Китай и България.

Проф. Вълчев благодари на китайското правителство и Пекинския университет за чужди езици за дългогодишната и силна подкрепа, която са оказвали на Софийския университет и преподаването на китайски език в България. Той посочи, че все повече български ученици от началните и средните училища започват да изучават китайски език и култура и изрази надежда, че СУ и ПУЧЕ в бъдеще могат да разширят сътрудничеството си в съвместна докторантска програма, научни и академични изследвания и по този начин допълнително ще усилят обмена между двата университета.

Преди срещата, гостите от България придружени от преподаватели и студенти по български език от Пекинския университет за чужди езици, посетиха Музея на световните езици и Катедра Българистика, където се състоя дружеска беседа. По време на посещението гостите бяха запознати с развитието на ПУЧЕ, със създадените научни направления в университета, и това допълнително засили тяхната увереност в бъдещото още по-тясното сътрудничество с учебното заведение. На отличен български език няколко студенти споделиха опита си в изучаването на български език пред делегацията и решимостта си да станат посланици на културен обмен между Китай и България.

На срещата присъстваха: ректорът на Русенския университет „Ангел Кънчев“ - Пламен Кангалов и заместник-ректорът Десислава Атанасова; заместник-ректорите на Тракийския университет Блага Стойкова и Нели Грозева; българският директор на Институт Конфуций – София Аксиния Колева; заместник ректорът на Пловдивския университет Борян Янев, директорите на СУ „Максим Горки“ в Стара Загора, 18 СУ „Уилям Гладстон“ в София, ГПЧЕ „Петър Богдан“ в Монтана, АЕГ „Гео Милев“ в Бургас, 101 СУ „Бачо Киро“ в София, НПГ по КТС в Правец, СУ „Цар Симеон Велики“ във Видин и др.; както и Къ Дзин, декан на Факултета по европейски езици и култури в ПУЧЕ, и Лин Уъншуан, заместник-декан в същия факултет; Джан Тиенуей, ръководител на отдела за научни изследвания; Джан Син от офиса на Институт Конфуций и др.

 

Източник: Офис на Институт Конфуций в Пекинския университет за чужди езици

Превод на български език: Дима Пиронкова

 

1Снимка 1. Българската делегация, водена от проф. д-р Георги Вълчев на посещение в ПУЧЕ.

2 Снимка 2. Българската делегация на посещение в Музея на световните езици и Катедра Българистика.

3Снимка 3. Групова снимка на участниците в срещата.