На 25 ноември, Класна стая „Конфуций” в Русенския университет „Ангел Кънчев“ към Институт Конфуций - София проведе Седмия фестивал на китайската култура в „Канев център“ към университета. Над 300 души присъстваха на събитието, включително г-жа Аксиния Колева, български директор на Институт Конфуций - София, проф. Лиу Сиумин, китайски директор, проф. Юлияна Попова, координатор интеринституционални комуникации в РУ, проф. Десислава Атанасова, зам.-ректор, спонсорирани от китайското правителството преподаватели и преподаватели-доброволци от Институт Конфуций – София, китайски студенти от Национална музикална академия в София, преподаватели и студенти от Русенския университет и много русенци. Встъпително слово изнесоха директорите на Институт Конфуций – София от българска и китайска страна. В изказванията си те изцяло утвърдиха постиженията на Класна стая „Конфуций“ към Русенския университет по отношение на преподаването на китайски език и популяризирането на китайската култура и оцениха високо усърдната работа на ръководителя на Класната стая проф. Попова и китайската преподавателка Ху Юен. Въпреки че в деня на събитието валя непрекъснато, това не намали желанието и ентусиазма на хората да се докоснат до китайската култура.

  Фестивалът на китайската култура се състоя в три части: „демонстрация на китайска култура“, „артистично представяне на китайската култура“ и томбола. Събитието се фокусира върху темата за китайската култура и акцентира върху това, че тя е едновременно дълбока, интересна, красива, практична и полезна за обществото.

  „Демонстрацията на китайска култура“ включваше китайска калиграфия, китайска живопис, китайска чаена церемония, китайски шах и игра Го, игра с перо jianzi, състезание по сръчност с пръчици за хранене, традиционно китайско облекло, 3D печат на фигурки и благотворителен базар на сувенири като панди, китайски възли, фиби за коса и ключодържатели. За тази част от събитието отговаряха китайските преподаватели и доброволци от Институт Конфуций - София, както и преподаватели и студенти от Класна стая „Конфуций“ на Русенския университет. Събраните средства от благотворителния базар на стойност 980 лв. ще бъдат дарени на Фондация "Смело сърце" - помощен център за майки на деца с увреждания в Русе.

  Артистичните изпълнения включваха китайски бойни изкуства, представени от местни ученици, български и китайски песни, изпълнени от студенти, демонстрации на традиционни народни танци, представени от китайски учители, традиционна китайска народна музика (китайска цитра guqin, китайска мандолина liuqin, китайска флейта dizi и др.) и дефиле на традиционни китайски облекла, съвместно представено от български и китайски учители и ученици. По време на представленията имаше две тегления на томбола, а късметлиите спечелиха награди като смарт часовници, външни батерии, Bluetooth високоговорители и раници с панди. Залата беше изпълнена с аплодисменти и радостни възгласи.

  Това събитие показа не само резултатите от обучението в Класна стая „Конфуций“ на Русенския университет, но и духовния мироглед на преподавателите и студентите от Класната стая. Ръководството на Институт Конфуций – София се надява това културно събитие да допринесе за популяризирането на Класната стая „Конфуций“ и китайската култура и да стимулира интереса на местните хора към китайския език и култура, да привлече повече ученици в курсовете по китайски език и китайска култура, които по този начин ще положат солидна основа за своята по-добра кариера в бъдеще.

Нека цветята на китайския език и култура разцъфтят в „страната на розите“!

tu yi huo dong hai bao

Снимка 1: Постер на събитието

tu er suo fei ya kong zi xue yuan zhong bao fang yuan zhang zhi ci

Снимка 2: Китайският и българският директор на Институт Конфуций – София изнасят реч

tu san huo dong xian chang yi jiao

Снимка 3: По време на събитието

tu si zhong guo wen hua da ji zhi shu hua

Снимка 4: Уъркшоп по китайска калиграфия и живопис

tu wu zhong guo wen hua da ji zhi zhong guo cha yi

Снимка 5: Китайска чаена церемония

tu liu zhong guo wen hua da ji zhi kuai zi shi yong dui jue

Снимка 6: Състезание за използване за пръчици за хранене

tu qi zhong guo wen hua da ji zhi zhong guo chuan tong fu shi ti yan

Снимка 7: Пробване на китайско традиционно облекло

tu ba zhong guo wen hua da ji zhi3D da yin he ji nian pin yi mai

Снимка 8: 3D принтиране и благотворителен базар със сувенири

tu jiu zhong guo wen hua hui bao yan chu zhi wu shu chuan shao

Снимка 9: Изпълнения на китайското бойно изкуство ушу

tu shi zhong guo wen hua hui bao yan chu min zu wu dao zhan shi

Снимка 10: Изпълнение на китайски традиционни танци

tu shi yi zhong guo wen hua hui bao yan chu zhi zhong guo min le yan zou

Снимка 11: Изпълнения на китайски традиционни музикални инструменти

tu shi er zhong guo wen hua hui bao yan chu zhi zhong guo fu shiT tai xiu

Снимка 12: Дефиле на китайски облекла

tu shi san jia bin he yan zhi ren yuan he zhao

Снимка 13: Обща снимка на гоститие и участниците в събитието

 

Институт Конфуций – София

Текст: Ху Юен

Снимки: Лиу Сиумин

Редактори: Лиу Сиумин, Аксиния Колева

Превод на български език: Дима Пиронкова