От 29 до 30 ноември, Класна стая „Конфуций” в Русенския университет „Ангел Кънчев“, която е част от Институт Конфуций – София, проведе честване за 75-годишнината от установяването на дипломатически отношения между България и Китай и VIII Фестивал на китайската култура. На събитието присъстваха: Пенчо Милков, кмет на град Русе; Христо Белоев, председател на Общинския съвет в гр. Русе и почетен ректор на Русенския университет; Росица Георгиева, директор на РУО – Русе; Десислава Атанасова и Галина Иванова, заместник-ректори на Русенския университет; Ян Тиен, ръководител на Отдел „Образование“ в Посолството на КНР в България; Аксиния Колева и Чън Ин, директори на Институт Конфуций – София съответно от българска и китайска страна; преподаватели от Института; граждани и др.
Събитието се проведе в два дни, като церемонията по откриването на Фотоизложба „Китай“ се състоя на 29 ноември. Петнадесет снимки на класически китайски градини от различни провинции на Китай бяха изложени в централното фоайе на Русенския университет, показвайки на посетителите красотата на природната среда, художествената концепция и живописните пейзажи на китайските градини. Учителите и учениците от Класна стая „Конфуций“ бяха подготвили артистични изпълнения като песни, танци, народна музика, чаена церемония и българо-китайски инструментален ансамбъл, с които спечелиха бурните аплодисменти на публиката.
На 30 ноември Класна стая „Конфуций“ в Русенския университет представи старателно подготвена художествена програма и дейности, свързани с китайската култура. Концертът получи силна подкрепа от Сдружение Спортен клуб „КАЛАГИЯ“ - гр. Русе, мажоретния състав на Русенския университет и местни преподаватели и студенти. По време на тържеството публиката се наслади на китайски бойни изкуства, песни и танци, поетичен рецитал и др. Дейностите, свързани с китайската култура, включваха работилнички за китайска калиграфия, живопис, чаена церемония, оцветяване на маски от Пекинската опера и характерни китайски сувенири. Преподавателите и студентите от Класна стая „Конфуций“ направиха специални прически на присъстващите деца, поставиха им характерни флорални декорации за лице и ги научиха на основни поздрави на китайски език. За това събитие, организаторите си сътрудничиха и с местни фондации за набиране на средства за подпомагане на семейства в нужда.
Събитието беше изцяло отразено от БНТ 2.
От създаването си Класна стая „Конфуций“ в Русенския университет предлага различни курсове по китайски език и култура на всички нива и организира културни дейности в сътрудничество със съответните отдели на градската управа в Русе, с училища, с неправителствени организации и др., което е приветствано от местната общност.
Институт Конфуций - София
Текст: Лиу Сяолин
Снимки: Лиу Сяолин
Редактори: Чън Ин, Аксиния Колева, Чън Чън
Превод на български език: Дима Пиронкова
Снимка 1 Фотоизложба „Китай“
Снимка 2 Обща снимка по време на фотоизложбата
Снимка 3 Българо-китайски инструментален ансамбъл
Снимка 4 Работилничка за китайска калиграфия
Снимка 5 Работилничка за оцветяване на маски от Пекинската опера
Снимка 6 Танц „Голямата риба“
Снимка 7 Танц „Покровителят на цветята“
Снимка 8 Финалната песен „Най-ослепителният фолклорен стил“
Снимка 9 Обща снимка на част от гостите и изпълнителите
Снимка 10 Студент от Класна стая „Конфуций“ беше интервюиран