На 18 февруари, Класна стая „Конфуций“ в СУ „Максим Горки“, Стара Загора, проведе тържество за Китайската Нова година на Змията в Културен център „Стара Загора“. На събитието присъстваха: Ян Тиен, началник Отдел Образование в Посолството на КНР в България; Методи Марков, областен управител на Стара Загора; Мариана Пенчева, директор на СУ „Максим Горки“; Аксиния Колева, български директор на Институт Конфуций – София; Чън Ин, китайски директор на ИКС; учители, ученици, родители и граждани от различни сфери на обществото; общо над 500 души.
В речта си Ян Тиен каза, че ИКС и СУ „Максим Горки“ са постигнали отлични резултати в преподаването на китайски език и осъществяването на културен обмен през последните години. Той насърчи повече ученици да учат китайски език, което ще увеличи културния обмен и сътрудничеството между България и Китай. Мариана Пенчева благодари на Институт Конфуций - София за силната подкрепа и изрази надежда, че двете страни ще продължат да задълбочават сътрудничеството си и заедно да насърчават развитието на обучението по китайски език в България.
Събитието включваше две части: тържествен концерт и работилнички по китайска култура. Учителите и учениците от Класна стая „Конфуций“ представиха прекрасни артистични изпълнения. Концертът започна с танц на дракона и беше последван от традиционни танци, български и китайски народни песни, опера Хуанмей¹, постановка на тема дванадесетте зодиакални животни, бойни изкуства с мечове и т.н. В изпълненията бяха включени и произведенията от класическата китайска поезия „Като сън“² и „Песен за предсказанието“³, които демонстрираха дълбочината на китайската традиционна култура.
В работилничките за китайска култура, учителите и учениците от училището създадоха китайски културен щанд, включващ калиграфия, маски от Пекинската опера, зодиакалните знаци от китайския зодиак, чаена церемония, и т.н., и всичко това привлече много хора, които се спираха пред щанда и взимаха участие.
Откакто е основана, Класна стая „Конфуций“ в СУ „Максим Горски“ към ИКС предлага висококачествено обучение по китайски език и провежда различни културни дейности, помагайки на все повече български младежи в региона да учат езика и да опознават Китай.
¹ Операта Хуанмей е вид китайска опера, произхождаща от провинция Анхуей, и е тясно свързана с местните народни песни и танци.
² „Като сън“ е заглавие на мелодията към поемата от династия Сун „Снощният ръмеж и поривист вятър“ (《如梦令·昨夜雨疏风骤》) от великия китайски поет от същата династия Ли Цинджао. Поемите през династия Сун, наречени „цъ“, са били изпълнявани с определени мелодии и ритъм.
³ „Песен за предсказанието“ е заглавие на мелодията към поемата от династия Сун „Аз живея на горното течение на река Яндзъ“ (《卜算子·我住长江头》) от известния китайски поет Ли Джъи от същата династия. Това е най-прочутата поема на този автор.
Институт Конфуций – София
Текст и снимки: Пън Юйен
Редактори: Чън Ин, Аксиния Колева, Чън Чън
Превод на български език: Дима Пиронкова
Снимка 1 Ян Тиен, началник Отдел Образование в Посолството на КНР в България, произнесе реч
Снимка 2 Мариана Пенчева, директор на СУ „Максим Горки“, произнесе реч
Снимка 3 Изпълнение с драконови ленти
Снимка 4 Танц „Сторъката Гуан Ин“
Снимка 5 Работилнички по китайска култура
Снимка 6 Обща снимка на директорката на училището и директорите на ИКС
Снимка 7 Обща снимка на гостите и участниците в събитието