На 18 февруари, Класна стая „Конфуций“ в СУ „Максим Горки“, Стара Загора, проведе тържество за Китайската Нова година на Змията в Културен център „Стара Загора“. На събитието присъстваха: Ян Тиен, началник Отдел Образование в Посолството на КНР в България; Методи Марков, областен управител на Стара Загора; Мариана Пенчева, директор на СУ „Максим Горки“; Аксиния Колева, български директор на Институт Конфуций – София; Чън Ин, китайски директор на ИКС; учители, ученици, родители и граждани от различни сфери на обществото; общо над 500 души.

В речта си Ян Тиен каза, че ИКС и СУ „Максим Горки“ са постигнали отлични резултати в преподаването на китайски език и осъществяването на културен обмен през последните години. Той насърчи повече ученици да учат китайски език, което ще увеличи културния обмен и сътрудничеството между България и Китай. Мариана Пенчева благодари на Институт Конфуций - София за силната подкрепа и изрази надежда, че двете страни ще продължат да задълбочават сътрудничеството си и заедно да насърчават развитието на обучението по китайски език в България.

Събитието включваше две части: тържествен концерт и работилнички по китайска култура. Учителите и учениците от Класна стая „Конфуций“ представиха прекрасни артистични изпълнения. Концертът започна с танц на дракона и беше последван от традиционни танци, български и китайски народни песни, опера Хуанмей¹, постановка на тема дванадесетте зодиакални животни, бойни изкуства с мечове и т.н. В изпълненията бяха включени и произведенията от класическата китайска поезия „Като сън“² и „Песен за предсказанието“³, които демонстрираха дълбочината на китайската традиционна култура.

В работилничките за китайска култура, учителите и учениците от училището създадоха китайски културен щанд, включващ калиграфия, маски от Пекинската опера, зодиакалните знаци от китайския зодиак, чаена церемония, и т.н., и всичко това привлече много хора, които се спираха пред щанда и взимаха участие.

Откакто е основана, Класна стая „Конфуций“ в СУ „Максим Горски“ към ИКС предлага висококачествено обучение по китайски език и провежда различни културни дейности, помагайки на все повече български младежи в региона да учат езика и да опознават Китай.

 

¹ Операта Хуанмей е вид китайска опера, произхождаща от провинция Анхуей, и е тясно свързана с местните народни песни и танци.

² „Като сън“ е заглавие на мелодията към поемата от династия Сун „Снощният ръмеж и поривист вятър“ (《如梦令·昨夜雨疏风骤》) от великия китайски поет от същата династия Ли Цинджао. Поемите през династия Сун, наречени „цъ“, са били изпълнявани с определени мелодии и ритъм.

³ „Песен за предсказанието“ е заглавие на мелодията към поемата от династия Сун „Аз живея на горното течение на река Яндзъ“ (《卜算子·我住长江头》) от известния китайски поет Ли Джъи от същата династия. Това е най-прочутата поема на този автор.

 

Институт Конфуций – София

Текст и снимки: Пън Юйен

Редактори: Чън Ин, Аксиния Колева, Чън Чън

Превод на български език: Дима Пиронкова

 

tu pian1Снимка 1 Ян Тиен, началник Отдел Образование в Посолството на КНР в България, произнесе реч

tu pian2 ma ke xi mu.gao er ji zhong xue xiao zhang ma li ya na.pan qie wa zhi ciСнимка 2 Мариана Пенчева, директор на СУ „Максим Горки“, произнесе реч

tu pian3 shuai long biao yanСнимка 3 Изпълнение с драконови ленти

tu pian4 wu daoqian shou guan yinСнимка 4 Танц „Сторъката Гуан Ин“

tu pian5 wen hua ti yan huo dong xian changСнимка 5 Работилнички по китайска култура

tu pian6 suo fei ya kong zi xue yuan zhong bao fang yuan zhang yu ma ke xi mu.gao er ji zhong xue xiao zhang he yingСнимка 6 Обща снимка на директорката на училището и директорите на ИКС

tu pian7Снимка 7 Обща снимка на гостите и участниците в събитието