На 8 февруари Институт Конфуций - София тържествено посрещна Китайската Нова година на Змията 2025 заедно с китайските и българските преподаватели и ученици. На събитието присъстваха: Ян Тиен, ръководител на Отдел „Образование“ в Посолството на КНР;Ангел Апостолов, старши експерт в Дирекция „Международно сътрудничество” на МОН; Валентин Катранджиев, главен експерт в Дипломатическия Институт към Министерство на Външните работи; Ренета Божанкова, заместник-ректор на СУ „Св. Климент Охридски“; Петрана Стойкова, заместник-ректор на ЮЗУ „Неофит Рилски“; Снежана Тодорова, председател на Съюза на българските журналисти; Антония Пенчева, председател на Асоциацията на българските преводачи; Антония Цанкова, ръководител на специалност Южна, Източна и Югоизточна Азия“ в ЦИЕК, СУ „Св. Климент Охридски“; Георги Чобанов, директор на Център икономика и политика на Китай към СУ; Нако Стефанов, изследовател в ЦИЕК, СУ, и почетен директор на Институт Конфуций - София; Искра Мандова, български директор на Институт Конфуций към ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“; Хун Хай, директор на Китайския културен център в София; Лин Хао, главен репортер на агенция „Синхуа“, клон София; Чън Дзиен, ръководител на софийското бюро на European Times; Аксиния Колева и Чън Ин, директори на Институт Конфуций – София съответно от българска и китайска страна; директори, учители, ученици и родители от основни и средни училища с Класни стаи „ Конфуций“ и учебните центрове към Институт Конфуций; граждани; общо над 300 души.

В речта си Ян Тиен каза, че Пролетният фестивал е най-празничният и натоварен с културно значение фестивал в Китай, който символизира обединението, хармонията и благоденствието. Той даде висока оценка на Институт Конфуций - София за това, че чрез днешното отбелязване на Китайската Нова година на Змията насърчава взаимното разбиране и опознаване на културите на България и Китай. Аксиния Колева и Чън Ин, директори на ИКС съответно от българска и китайска страна, обобщиха постиженията на Института в преподаването на китайски език през изминалата година, като подчертаха, че ИКС се ангажира да насърчава културния и образователен обмен между България и Китай и да помага на все повече български младежи да учат китайски език и да разбират Китай. Ангел Апостолов, старши експерт в дирекция „Международно сътрудничество“ в МОН, след събитието сподели пред репортерите на агенция „Синхуа“, че е бил силно впечатлен от първото си присъствие на празненство за Китайската Нова година преди 15 години. Той добави, че за това събитие залата винаги е пълна с хора и влиянието на китайската култура в България нараства през годините.

В многофункционалната зала на Институт Конфуций, ученици от София, Видин, Стара Загора, Бургас, Монтана и други населени места представиха традиционни танци, китайски и български народни песни, поетичен рецитал, бойно изкуство с меч, танц на дракона, танц на лъва и др., като по този начин демонстрираха очарованието на китайската култура на местните хора в богата и разнообразна форма. Публиката се потопи в прекрасната програма, а атмосферата беше топла и приповдигната.

По време на събитието, Институт Конфуций - София награди и част от победителите в Състезанието по китайски език в 100 думи „Младостта е лодка, с която плаваме в океан от думи“. Наградите бяха предоставени от град Хъдзъ, област Динтао, провинция Шандун, Китай, и представляваха: свитъци с картини от изрязаха хартия; свитъци с китайска живопис; книгоразделители с тематична декорация от китайската опера; и традиционни фолклорни картини, характерни за региона и изработени от слама.

„Xinhuanet“ и други медии отразиха събитието.

 

Институт Конфуций – София

Текст: Чън Чън

Снимки: Биляна Исаева, Уан Йен, Дин Чън

Редактори: Чън Ин, Аксиния Колева

Превод на български език: Дима Пиронкова

 

tu pian1 zhong guo zhu bao jia li ya da shi guan jiao yu shi wu fu ze ren yang tian zhi ciСнимка 1 Ян Тиен, ръководител на Отдел „Образование“ в Посолството на КНР в България, изнесе слово

tu pian2 suo fei ya kong zi xue yuan bao fang yuan zhang a ke xi ni ya.ke lie wa zhong fang yuan zhang chen ying zhi ciСнимка 2 Аксиния Колева и Чън Ин, директори на Институт Конфуций – София съответно от българска и китайска страна, изнесоха реч

 

tu pian3 hui chang jia binСнимка 3 Гостите по време на събитието

tu pian4 wu daoСнимка 4 Танц

tu pian5 bao jia li ya min geСнимка 5 Българска народна песен

tu pian6 zhong wen ge qu chuan shaoСнимка 6 Китайска песен, изпълнена на два гласа

tu pian7 zhong wen ge qu he changСнимка 7 Групово изпълнение на китайска песен

tu pian8 zhong wen ge qu du changСнимка 8 Соло изпълнение на китайска песен

tu pian9 jian shuСнимка 9 Изпълнение с меч

tu pian10 wu longСнимка 10 Танц на дракона

tu pian11 wu shiСнимка 11 Танц на лъва

tu pian12 xian chang guan zhongСнимка 12 Публиката по време на събитието

tu pian13 wei bu fen you xiu jiang huo de zhe ban jiangСнимка 13 Връчване на част от поощрителните награди

tu pian14 wei bu fen san deng jiang huo de zhe ban jiangСнимка 14 Връчване на част от третите награди

tu pian15 wei bu fen er deng jiang huo de zhe ban jiangСнимка 15 Връчване на част от вторите награди

tu pian16 wei yi deng jiang huo de zhe ban jiangСнимка 16 Връчване на първите награди

tu pian17 xian chang he yingСнимка 17 Обща снимка