На 24 и 25 юни на брега на Панчаревското езеро в столицата стартира първият Фестивал на драконовите лодки, организиран от Посолството на Китай в България и сдружение “Фестивал на драконовите лодки”. Събитието се проведе основно на две места – на Националната гребна база и на поляната пред Рибарника край езерото, където бяха разположени сцена и множество шатри и щандове.
На церемонията по откриването присъстваха китайският посланик в България Дун Сяодзюн, министър-съветникът в Китайското посолство Йен Дзиенцюн, завеждащият отдел “Образование“ в посолството Ян Тиен, Влад Гицоайка, председател на Управителния съвет на сдружение „Фестивал на драконовите лодки“, зам.-председателят на Народното събрание Андрей Чорбанов, кметът на район Панчарево Николай Гюров, кметът на Ямбол Валентин Ревански, зам.-кметът на община Русе Димитър Недев, началникът на отдел „ООН и глобални въпроси“ към МВнР на България и бивш посланик в Китай Григор Порожанов, съветникът по външна политика на президента Зорница Апостолова, председателят на национално сдружение „Един пояс, един път” проф. Захари Захариев и др. Вицепрезидентът на България Илияна Йотова и министърът на туризма Зарица Динкова изпратиха поздравителни писма. Тук бяха и зам.-председателят на Народното събрание Никола Минчев и Зарица Динкова.
В 10 часа на 24 юни Фестивалът на драконовите лодки беше официално открит с изпъление на драконов танц представен от художествена трупа от гр. Чунцин.
Снимка 1: Изпълнение на драконов танц на танцов състав от район Тунлян в Чунцин
В своята поздравителна реч при откриването посланик Дун Сяодзюн каза: „Фестивалът на драконовите лодки е първият традиционен китайски фестивал, включен в представителния списък на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО. Той е смятан за културен символ, свързващ древността и съвремието, Китай и света.“ Посланик Дун заяви, че първият Фестивал на драконовите лодки в България има особено значение не само за по-доброто взаимно опознаване на двете култури, но и за подобряване на екипния дух и задълбочаване на приятелството между Китай и България.
В поздравителното си писмо вицепрезидентът на България Илияна Йотова подчерта: „Днешният фестивал е един вид подготовка на България за предстоящия Световен шампионат по гребане с драконови лодки в България през 2025 г.“ Министърът на туризма Зарица Динкова заяви “Този фестивал е символ на разбирателството и сътрудничеството между културите на Китай и България. Такива събития укрепват връзките между двата народа.”
Снимка 2: Посланик Дун Сяодзюн, изнася реч на церемонията по откриването
В последвалия ритуал по пробуждането на дракона, гостите прикрепиха драконовите глави към четирите драконови лодки, участващи в състезанието. 26-те отбора бяха готови за оспорваното състезание, чийто финал се проведе в неделя на 25 юни.
Снимка 3 Състезание с драконови лодки
В другия край на езерото, на поляната пред Рибарника бяха разпънати шатри, където звучеше музика, изпълняваха се танци, имаше творчески работилници, демонстрация на бойни изкуства, кътове за хранене, базар на занаятите и много други. Този мултикултурен празник привлече много българи дошли да се докоснат до автентичната китайска култура.
Институт Конфуций – София участва и през двата дни на фестивала. Шатрата на Института предложи на многобройните посетители упражнения по калиграфия, изпълнение на древния музикален инструмент гуджън, оцветяване на маски от пекинската опера, чаена церемония и дегустация на чай, игри с халки, преобличане в традиционно китайско облекло. Пред калиграфската работилница се виеше дълга опашка от хора желаещи да получат калиграфски надпис с имената си. Много деца дълго оцветяваха маските от традиционната пекинска опера, запленени от багрите и образите. Деца и възрастни отнасяха с гордост своите ръчно изрисувани маски. По време на чаената церемония много хора задавха въпроси относно същността на церемонията, опитвайки ароматния зелен чай. Китайските костюми силно заинтригува хората, те ги обличаха и се снимаха весели и щастливи. Някои дори изявиха желание да си купят ципао.
Снимка 4: Творчески работилници на ИКС
Снимка 5: Работилница по калиграфия
Снимка 6: Изпълнение на гуджън
Снимка 7: Деца оцветяват маски на Пекинската опера
Снимка 8: Работилница за чайно изкуство
Снимка 9: Двойки пробват традиционно китайско облекло
На специално оборудваната сцена Институт Конфуций – София беше представен от преподавателката в Института - Ли Мънся, която изпълни традиционен китайски танц, и от китайския студент Ли Жуни, който спечели овациите на публиката с виртуозното си изпълнение на древния музикален инструмент гуджън.
Снимка 10: Преподавателката от ИКС Ли Мънся изпълнява традиционен китайски танц
Наред с прекрасните изпълнения и интересните културни дейности с многобройни посетители, на 25 юни беше обявен и шампионът на състезанието с драконови лодки. Отборът съставен от китайци живеещи в Румъния и България, студенти и служители на посолството, спечели шампионата. С това приключи първият в България Фестивал на драконовите лодки.
Снимка 11: Обща снимка на директора по образователните въпроси на КНР Ян Тиен и директорите на ИКС
Фестивалът на драконовите лодки повиши познанията на българите за китайската култура и насърчи културния обмен между Китай и България, допринасяйки в същото време за развитието на културата и спорта.
Текст: Чън Дзие
Снимки: Лиу Сиумин
Редакция: Лиу Сиумин, Аксиния Колева, Лиу Тиенчао
Превод на български език: Антоанета Великова