На 17 март, Институт Конфуций - София, Китайският културен център в София и Институтът за приложни изследвания на китайските йероглифи в гр. Нинбо съвместно проведоха уводна лекция за шаха с китайски йероглифи. Лектор беше Джан Силин, старши треньор по шах с китайски йероглифи в Института за приложни изследвания на китайските йероглифи. В лекцията участваха на място и дистанционно: Аксиния Колева, директор от българска страна на Институт Конфуций - София; Чън Ин, директор от китайска страна на Института; Лиу Бей, представител на Китайския културен център София; преподаватели, преподаватели-доброволци и секретари от администрацията на ИКС; общо над 20 души. Водещ на обучението беше проф. Чън Ин.
Джан Силин представи шахматните пулове и дъската за шах с китайски йероглифи, както и правилата за разпределяне, поставяне и преместване на пуловете, формиране на думи, взимане на пулове и изчисляване на резултата. Лекторката също така показа на всички как могат да играят шах с китайски йероглифи онлайн. Всички се обучаваха старателно и активно участваха в задаването на въпроси и дискусиите.
Тази година Институт Конфуций - София и Китайският културен център в София съвместно ще организират първото в България състезание по шах с китайски йероглифи, като съответните материали вече са разпратени до Класните стаи "Конфуций" и учебните центрове към Института. Преподавателите от ИКС ще продължат да се обучават за този вид шах и след лекцията и ще отговарят за преподаването на шах в своите училища, за да подготвят учениците за предстоящото състезание.
Шахът с китайски йероглифи е разработен от Жен Джъфу, директор на Института за приложни изследвания на китайските йероглифи в гр. Нинбо. Шахът има китайска и чуждестранна версия, йероглифите за китайската версия за взети от „Списъка с често използвани йероглифи в съвременния китайски език“¹, а йероглифите за чуждестранната версия са взети от стандартизираните списъци с лексика за нивата на изпитите HSK. По този начин се формира уникална шахматна култура с двойна функция - развиване на интелекта и усъвършенстване на познанията за китайските йероглифи.
¹ „Списъкът с често използвани йероглифи в съвременния китайски език“ се състои от 3,500 йероглифа, като 2,500 от тях са по-често използвани и 1,000 са по-малко използвани. Списъкът е издаден през 1988 г. и се счита за една от основите за стандартизацията на китайските йероглифи в континентален Китай.
Институт Конфуций – София
Текст: Чън Чън
Снимки: Биляна Исаева, Джан Цин, Чън Чън
Редактори: Чън Ин, Аксиния Колева
Превод на български език: Дима Пиронкова
Снимка 1 Залата, в която се проведе онлайн лекцията за шаха с китайски йероглифи
Снимка 2 Скрийншот от онлайн лекцията
Снимка 3 Демонстрация на онлайн състезание по шах с китайски йероглифи
Снимка 4 Дъската за игра на шах с китайски йероглифи