На 22 юни в сградата на Съюза на българските журналисти (СБЖ) се състоя церемония по подписване на Меморандум за съвместно създаване на платформата „Китайско-български дом на журналиста”. В документа са заложени основите на бъдещото медийно сътрудничество между България и Китай. Документът бе подписан от Председателя на УС на СБЖ Снежана Тодорова и от Изпълнителния секретар на Общокитайската асоциация на журналистите Тиен Юхун, ръководител на делегация, включваща главни редактори и директори от най-големите китайски медии – Агенция Синхуа, Китайската медийна група, в. „People’s daily”, Медийна група Шънджън и други. На срещата присъстваха още посланикът на КНР в София – Дун Сяодзюн, новият посланик на РБългария в Китай – Андрей Техов, журналисти и гости. По покана на председателя на СБЖ г-жа Тодорова на събитието присъства и директорът на Институт Конфуций – София - Аксиния Колева.
Срещата започна с видеообръщение на специалния представител на Министерство на външните работи на КНР за сътрудничество между Китай и страните от ЦИЕ г-жа Дзян Ю, която подчерта важността на медийния обмен между двете страни и изтъкна приноса на България към механизма за сътрудничество.
На церемонията по подписването присъства и 20-членна делегация от провинция Шандун, която е на посещение в България за участие в културните събития в рамките на „Лято с китайската култура”. Новият съвместен проект „Среща с розите”е инициатива на народното правителство на пров. Шандун и неговата цел е да бъде показана богатата колекция от видео и фотографски творби изготвени от журналисти, фоторепортери и оператори за отразяване на икономическото, социално и културно развитие на страните от инициативата „Един пояс, един път“. В тази връзка присъстващите имаха възможност да се запознаят с кратко видео за участието на Институт Конфуций – София в Празника на розата в гр. Казанлък – 2023 и с филм представящ пров. Шандун, където също се отглеждат рози.
В рамките на посещението си в България делегацията от Общокитайската асоциация на журналистите проведе и редица срещи и разговори. Те посетиха град Варна и разгледаха Международния дом на журналистите, който бъде седалището на „Българо-китайския дом на журналиста” и в който ще се организират разнообразни събития и инициативи още през тази година.