Класна стая "Конфуций" в СУ "Максим Горки"- Стара Загора, част от семейството на Институт "Конфуций" - София, бе домакин на празник по случай Китайската нова година под надслов „Волни като дракони, смели като тигри, летим към пролетта“
На 23 февруари 2024 г. Класна стая "Конфуций" към СУ "Максим Горки"- Стара Загора, която е част от семейството на Институт Конфуций - София, проведе празник на китайско-българската дружба по случай Новата година на дракона под надслов „Волни като дракони, смели като тигри, летим към пролетта“. Празникът се състоя в Културния център на гр. Стара Загора.
На събитието присъстваха г-н Ян Тиен - ръководител на отдела по образователните въпроси към посолството на Китайската народна република в България, професор Лиу Сиумин - директор на Институт Конфуций – София от китайска страна, г-жа Мариана Пенчева - директор на СУ "Максим Горки", служители от община Стара Загора, много учители, ученици, родители и представители на местната общественост.
На церемонията по откриването на празника, речи произнесоха г-жа Мариана Пенчева, г-н Ян Тиен и професор Лиу Сиумин. Г-жа Пенчева изрази своята благодарност към Институт Конфуций - София за голямата подкрепа и съдействие по отношение на осигуряването на китайски учители в Класна стая "Конфуций" в СУ "Максим Горки", за помощта в процеса на преподаване на китайски език, както и при провеждането на дейностите по културния обмен и посещенията за обмен на ученици. Тя изрази надеждата си, че училището ще продължи да поддържа добро сътрудничество с Институт Конфуций - София. Професор Лиу Сиумин - китайският директор на Институт Конфуций - София сподели, че Институт Конфуций - София и Средно училище "Максим Горки" в Стара Загора винаги са поддържали отношения на взаимно разбирателство и уважение и че традиционното сътрудничество е било в името на приятелството и взаимните ползи. Той отбеляза, че двете институции съвместно са се ангажирали с каузата на обучението по китайски език в региона. Професор Лиу Сиумин акцентира върху десетгодишната история на дейностите по езиково обучение и културен обмен в СУ "Максим Горки", които са проправили пътека и са постигнали похвални резултати. Той прикани повече ученици да избират да изучават китайски език и култура, за да придобият по-дълбоко разбиране за Китай и да допринесат за по-нататъшното укрепване на хуманитарния обмен и сътрудничеството между Китай и България.
Събитието се проведе на два етапа: демонстрации на аспекти от традиционната култура на Китай и спектакъл за отбелязване на пролетния празник. С много внимание и старание учителите и учениците от Класната стая "Конфуций" бяха подготвили многобройни щандове, където представиха разнообразни аспекти от традицонната култура на Китай. Калейдоскопът от образци на китайското изкуство и култура включваше традиционна калиграфия, чаена церемония, рисуване на маски от Пекинската опера, дегустация на китайски деликатеси, разгадаване на главоблъсканици с китайски йероглифи и викторина с въпроси за Китай, разработени и подготвени от китайските учители на паралелките с преподаване на китайски език. Демонстрациите на изкуствата и културните мероприятия привлякоха голям брой ентусиазирани участници от публиката.
Спектакълът съдържаше вълнуваща програма от песни и танци в неповторима сценография, която включваше класически елементи на китайската култура като поезия, костюми от Пекинска опера и традиционните китайски рокли ципао. Спектакълът започна с традиционния „Танц на дракона“. На сцената огненият дракон се въртеше и танцуваше в спирала, символизирайки динамиката на годината на дракона в Китай, която се очаква да бъде година на драконова дързост и тигрова смелост, на проспериращи начинания, на растеж и обновление. Танцът "Фестивална нощ на фенерите", вдъхновен от китайска легенда, пресъздава веселата и оживена атмосфера на китайския новогодишен фестивал. Танцът "Духовете на планината", в който танцьори в бели дрехи танцуваха с лампи, сякаш в света на планинските богове, демонстрира романтичните копнежи и великолепното въображение на народа Чу. Изпълнителките на песента „Чъ Лин“ бяха облечени в костюми от Пекинската опера, а мелодичното им пеене и нежното им изпълнение бяха хипнотизиращи. Танцьорките в танца "Легенда" носеха китайски рокли ципао и танцуваха с чадъри от маслена хартия, демонстрирайки очарованието на класическите китайски ритми и звуци. В модерния танц „Моето аз“ („И черно, и бяло; и даващо, и взимащо“) се насладихме на танц-диалог със самия себе си, както и на диалог между миналото и бъдещето. В целия спектакъл се преплитаха традиционна култура и модерна естетика и той беше приет прекрасно от публиката.
Освен това, за да се представят отличните постижения на учениците и да се стимулира техния ентусиазъм за учене, по време на събитието беше организирана и сесия за връчване на грамоти и награди на ученици, които са постигнали отлични резултати по китайски език и са издържали успешно международните изпити за владеене на китайски език HSK.
Това културно събитие не само демонстрира отличните резултати от обучението по китайски език в Kласна стая "Конфуций" в СУ "Максим Горки", но също така беше полезен опит в хуманитарния обмен между Китай и България, в повишаване интереса на местните хора към китайския език и култура и засили влиянието на Класна стая "Конфуций" сред местното население.
Институт Конфуций - София
Текст:Пан Сиси
Снимки:Пан Сиси
Редактори: Аксиния Колева, Чън Чън, Лиу Сиумин
Превод на български език: Мая Костадинова
Снимка 1. Г-жа Мариана Пенчева - директор на училището, заедно с част от гостите.
Снимка 2. Речта на г-жа Мариана Пенчева, директор на СУ "Максим Горки в Стара Загора.
Снимка 3. Приветствие на г-н Ян Тиен, ръководител на отдела по образователните въпроси към Посолството на Китайската народна република в България.
Снимка 4. Реч на професор Лиу Сиумин - директор на Институт Конфуций – София от китайска страна.
Снимка 5. Учители представят китайска калиграфия на местните хора.
Снимка 6. „Танц на дракона“.
Снимка 7. Танц „Фестивална нощ на фенерите“.
Снимка 8. Танц „Духовете на планината“.
Снимка 9. Песен „Чъ Лин“.
Снимка 10. Танц с чадъри „Легенда“.
Снимка 11. Модерният танц „Моето аз“.
Снимка 12. Връчване на наградите на отличените ученици.
Снимка13. Групова снимка на участниците в спектакъла.
- Предишна статия: Директорите на Институт Конфуций - София посрещнаха топло делегация от ЮЗУ “Неофит Рилски“
- Следваща статия: Профилираната гимназия с преподаване на чужди езици “Петър Богдан” в гр. Монтана, афилиирана към Институт Конфуций – София, организира своя първи Фестивал на българската и китайската култура, както и тържество за посрещане на Пролетния фестивал 2024