В 14:00 ч. на 13 януари, Институт Конфуций - София проведе тържество за учители и ученици от България и Китай по случай предстоящия Пролетен фестивал 2024.

Повече от 300 души се събраха, за да отбележат празника, включително ръководители, учители и ученици от учебните заведения и Класни стаи „Конфуций“ към Институт Конфуций – София, както и приятели и почитатели на китайската култура от различни обществени среди. Сред високите гости на събитието бяха: г-жа Уан Мин, временно управляващ посолството на КНР в България; Лъ Цин от Отдел Образование на посолството на КНР; Ма Ци, преводач в посолството на КНР; Мадлен Данова, заместник-ректор на Софийски университет „Св. Климент Охридски“; Снежана Тодорова, председател на СБЖ; Нако Стефанов, изследовател в ЦИЕК и почетен директор на Институт Конфуций – София; Ирина Белева, генерален консул на Република България в Шанхай за периода 2011-2015 г.; Кръстьо Белев, ръководител на представителството на „Българо-китайската асоциация за бизнес развитие“ в Пекин; Хун Хай, ръководител на Китайския културен център в София; Уан Пудзиен, председател на „Българо-китайска търговска камара“; Хун Хайдзю, заместник-председател на Асоциацията на жените към Търговската камара на Джъдзян; Лин Хао, представител на кореспондентско бюро на агенция „Синхуа“ в България; Чън Дзиен, представител на кореспондентско бюро на агенция “European Times” в България и др. Темата на събитието беше: "Да посрещнем с блясък Пролетния празник в годината на Дракона!"

Уан Мин от посолството на КНР в България, поздрави всички за Китайската нова година. Тя даде висока оценка и похвали постиженията на Институт Конфуций - София през изминалата година: „В подобряването на управлението на Института, повишаване на качеството на преподаване, провеждането на обучение на учители, разширяването на културния обмен, службата в интерес на местните хора, подпомагането на българо-китайското сътрудничество и други аспекти, ИКС направи смели опити, постигна ползотворни резултати и даде своя положителен принос.“ Г-жа Уан Мин изрази надеждата, че: „Институт Конфуций - София ще работи все така усилено, ще продължи да се развива и да пише нова глава в историята на взаимното обучение и общото развитие на Китай и България.“

Аксиния Колева и Лиу Сиумин, директори на Институт Конфуций – София от българска и китайска страна, изразиха своята благодарност към ръководителите на посолството и към гостите за тяхната грижа и обич; към ръководителите на учебните заведения към Института за тяхната подкрепа и сътрудничество; към всички служители и преподаватели за тяхното разбиране и всеотдайност; към учениците и родителите за тяхното участие и сътрудничество. Г-жа Колева и проф. Лиу отбелязаха: „Институт Конфуций - София и в бъдеще ще продължава с ентусиазъм и висок боен дух да изпълнява стриктно всички задачи в своята работа и ще посрещне една блестяща и прекрасна 2024 година!“

Богатата художествена програма събра на една сцена учители и ученици от Китай и България, които изпълниха български и китайски песни и по този начин осъществиха мисията на Институт Конфуций – обмяната на опит и знания между България и Китай.

Танцът „Червени обувки“, изпълнен от ученици от 138 СУЗИЕ „Проф. Васил Златарски“ в София, откри тържеството и беше наситен със силни емоции. Следващите четири изпълнения впечатлиха всички с изразителност и ритмичност - песента „Три мелодии за сливовия цвят“, представена от учениците от СОУ „Максим Горки“ в Стара Загора; песните „Бял дракон“ и „Заедно към споделено бъдеще“, изпълнени от учениците от началните класове на ЧСУ „Евлоги и Христо Георгиеви“; както и песента „Клонка сливов цвят”, изпята от ученик на СОУ „Симеон Велики“ във Видин.

Благозвучни и очарователни бяха и следващите изпълнения в програмата: мелодията „Син и бял порцелан“, изпълнена на китайски народни инструменти; песента „Симбиоза“, изпълнена на гайда; и мелодията „Ритмите на националността Яо“, представена като ансамбъл от китайски и български музикални инструменти. А танцът „Търсят го в Западния дворец“, представен от преподавателката в Институт Конфуций Чън Чан, очарова публиката с фините, нежни и грациозни движения на изпълнителката, която следваше ритъма на музиката като „плаващ дракон“.

Дефилето на китайски национални носии и танцът „Великолепният Китай“ бяха различни и нестандартни, като и двете се допълваха по съвършен начин. Българската песен „Заедно“ прозвуча силно, ясно, дълбоко и вълнуващо, тласкайки концертната програма към кулминация.

Финалното изпълнение от тържеството беше на песента „365 благословии“ в изпълнение на всички преподаватели и служители на Институт Конфуций - София и то се превърна в идеален завършек на артистичната програма. Всяко едно изпълнение получи горещи аплодисменти от публиката, тъй като представи очарованието на българското и китайското музикално богатство и споделената красота на различните култури.

Тържеството беше умело разнообразено с интерактивни игри. Активното участие на публиката не само увеличи положителното въздействие на събитието, но и задълбочи емоциите на публиката. Институт Конфуций – София поднесе и изненада на всички присъстващи: червено пликче с китайски възел, ръчно изработено от преподавателите в Института, благопожелание за Годината на Дракона и китайски бонбон, символизиращ сладък живот и щастие.

Събитието за честването на Пролетния фестивал имаше дълбок смисъл и ясна цел. Накрая г-жа Уан Мин обобщи своите впечатления: „Това събитие е не само тест и доказателство за постиженията на Институт Конфуций - София в преподаването на китайски език и популяризирането на китайската култура, но и среща за обмяна на опит и споделяне на красотата на различни култури. Днешният празник ще подпомогне развитието на преподаването на китайски език в България и обмена и сътрудничеството в областта на образованието между двете страни.“ Директор Колева и директор Лиу посочиха, че това събитие „цели да предостави на учениците платформа за изява на техните постижения в обучението по китайски език и осъществяване на културен обмен. Също така, събитието подпомага обмена и сътрудничеството между училища и между училищата и предприятията и не на последно място дава своя принос за взаимното обучение и обмяна на опит в областта на образованието и културата между Китай и България." Днешният празник има важно значение за засилване на разбирателството и приятелството между двата народа и за насърчаване на обмена и сътрудничеството в областта на образованието и културата между двете страни.

 

Институт Конфуций - София

Текст: Чън Дзие

Снимки: Хуан Дзюн, Джан Сяожун, Биляна Исаева

Редактори: Лиу Сиумин, Аксиния Колева

Превод на български език: Дима Пиронкова

 

20240113 1 1Снимка 1          В залата по време на тържеството за Пролетния празник

20240113 2 1Снимка 2          Г-жа Уан Мин, временно изпълняваща длъжността посланик на КНР в България, произнесе реч

20240113 3 1Снимка 3          Г-жа Аксиния Колева и проф. Лиу Сиумин, директори на ИКС от българска и китайска страна, произнесоха приветствено слово

20240113 4 2Снимка 4          Танц „Червени обувки“

20240113 5 1Снимка 5          Песен „Три мелодии за сливовия цвят“

20240113 6 1Снимка 6          Песен „Бял дракон“

20240113 7 1Снимка 7          Песен „Заедно към споделено бъдеще“

20240113 8 1Снимка 8          Песен „Симбиоза“, изпълнение не гайда

20240113 9 1Снимка 9          Мелодия „Ритмите на националността Яо“, съвместно изпълнение на български и китайски инструменти - гъдулка и лиуцин

20240113 10 1Снимка 10        Танц „Търсят го в Западния дворец“

20240113 11 1Снимка 11        Мелодия “Синьо-бял порцелан“, изпълнение на китайски народни инструменти

20240113 12 1Снимка 12        Ревю на национални носии и танц „Великолепния Китай“

20240113 13 1Снимка 13        Българската песен „Заедно“

20240113 14 1Снимка 14        Танц „Хибискус“

20240113 15 1Снимка 15        Микс от народни танци

20240113 16 1Снимка 16        Песента „Клонка сливов цвят“

20240113 17 1Снимка 17        Танц с ветрила „Смелост“

20240113 18 1Снимка 18        Песен „365 благословии“

20240113 19 1Снимка 19        Интерактивни игри  

20240113 20Снимка 20        Обща снимка на гостите и домакините на събитието