Ректорът на Софийския университет Георги Вълчев посети Пекинския университет за чужди езици

На 10 април, Георги Вълчев, ректор на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, посети Пекинския университет за чужди езици (ПУЧЕ), начело на делегация от България. Сун Йоуджун, член на Постоянния съвет на Партийния комитет и заместник-ректор на Пекинския университет за чужди езици, посрещна проф. Вълчев и българската делегация.

Сун Йоуджун направи кратко представяне на Пекинския университет за чужди езици, Факултета за европейски езици и култури, както и на изграждането на специалностите с български език. Той посочи, че приятелството между Китай и България има дългогодишна история и посещението на проф. Вълчев и българската делегация в Китай е от историческо значение поради факта, че тази година честваме 75-тата годишнина от установявяне на българо-китайските дипломатически отношения. Сун Йоуджун изрази своята благодарност към Софийския университет за силната подкрепа за изграждането на Институт Конфуций – София, както и за усилията в подпомагане на Института в разкриване преподаване на китайски

език в други университети, средни и начални училища в цяла България. Той изрази надежда, че с общите усилия на двата университета ИКС ще се развива все по-добре и ще насърчава още повече културния обмен между Китай и България.

Проф. Вълчев благодари на китайското правителство и Пекинския университет за чужди езици за дългогодишната и силна подкрепа, която са оказвали на Софийския университет и преподаването на китайски език в България. Той посочи, че все повече български ученици от началните и средните училища започват да изучават китайски език и култура и изрази надежда, че СУ и ПУЧЕ в бъдеще могат да разширят сътрудничеството си в съвместна докторантска програма, научни и академични изследвания и по този начин допълнително ще усилят обмена между двата университета.

Преди срещата, гостите от България придружени от преподаватели и студенти по български език от Пекинския университет за чужди езици, посетиха Музея на световните езици и Катедра Българистика, където се състоя дружеска беседа. По време на посещението гостите бяха запознати с развитието на ПУЧЕ, със създадените научни направления в университета, и това допълнително засили тяхната увереност в бъдещото още по-тясното сътрудничество с учебното заведение. На отличен български език няколко студенти споделиха опита си в изучаването на български език пред делегацията и решимостта си да станат посланици на културен обмен между Китай и България.

На срещата присъстваха: ректорът на Русенския университет „Ангел Кънчев“ - Пламен Кангалов и заместник-ректорът Десислава Атанасова; заместник-ректорите на Тракийския университет Блага Стойкова и Нели Грозева; българският директор на Институт Конфуций – София Аксиния Колева; заместник ректорът на Пловдивския университет Борян Янев, директорите на СУ „Максим Горки“ в Стара Загора, 18 СУ „Уилям Гладстон“ в София, ГПЧЕ „Петър Богдан“ в Монтана, АЕГ „Гео Милев“ в Бургас, 101 СУ „Бачо Киро“ в София, НПГ по КТС в Правец, СУ „Цар Симеон Велики“ във Видин и др.; както и Къ Дзин, декан на Факултета по европейски езици и култури в ПУЧЕ, и Лин Уъншуан, заместник-декан в същия факултет; Джан Тиенуей, ръководител на отдела за научни изследвания; Джан Син от офиса на Институт Конфуций и др.

 

Източник: Офис на Институт Конфуций в Пекинския университет за чужди езици

Превод на български език: Дима Пиронкова

 

1Снимка 1. Българската делегация, водена от проф. д-р Георги Вълчев на посещение в ПУЧЕ.

2 Снимка 2. Българската делегация на посещение в Музея на световните езици и Катедра Българистика.

3Снимка 3. Групова снимка на участниците в срещата.